Rána, hukot, řinčení skla a pak ticho. Nic netušící Milan seděl v úterý večer u televize a i nadále sledoval svůj oblíbený pořad. Ve snu by ho nenapadlo, že se na jejich rodinný dům málem zřítilo sousední stavení.

„Myslel jsem, že ulicí projel náklaďák, tak jsem se ani nešel podívat. A pak tu najednou byli hasiči a rozjížděla se akce,“ popsal neobvyklou událost Milan Vintrich z Neuměřic, který žije v domku jen pár metrů od místa, kde se v úterý v půl osmé večer zřítila část stodoly.

Od loňského roku je to v obci již druhý podobný případ.

„Co si pamatuji, tak pan starosta už na podzim vyzval majitele, aby s tím něco udělali, že objekt hrozí zřícením. Ti to ale mezitím prodali někomu jinému. A potom se tu objevily cedule, že padá zdivo a krytina,“ řekl mladík.

Několikatunová stavební suť, která v místě zřícení zbyla, nejenže zčásti napadala na sousední pozemek, poškodila zahradní zeď a skleník, ale zavalila především spojovací uličku, jež je jedinou přístupovou cestou pro další sousedku – ženu s dvěma odrostlými potomky.

„Ti měli krátce předtím doma návštěvu. Bylo štěstí, že tudy zrovna nikdo neprocházel. Paní se kvůli tomu nedostane z domu. Nemůže jít do obchodu a vůbec nikam. Musela by leda přelézat ploty co má za svojí zahradou. I to by bylo složité. Když to ale bude potřeba, tak jí rádi pomůžeme třeba s nákupem nějak přes zeď, dokud se to neodklidí,“ doplnil Milan Vintrich.

Podle vyjádření mluvčí středočeských hasičů Lenky Kostkové byla událost ohlášena policisty v úterý v 19.30 hodin. „Dostali jsme informaci, že v Neuměřicích spadla část stodoly. Na místo vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči z Kralup nad Vltavou, stejně jako Kladeňáci.

Do lokality byl vyslán také statik, který vydal rozhodnutí, že se i zbytek budovy musí neprodleně zbourat,“ sdělila Kladenskému deníku Kostková.

Případem se proto dále zabývá i policie. „Čekáme na poznatky statika a bude prováděno šetření, zda se nestal trestný čin nebo přestupek,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Jana šteinerová.

Jak sdělila ve středu dopoledne pracovnice Obecního úřadu v Neuměřicích Zdeňka Mančíková, žena s potomky v ohrožení není. „Paní bydlí kousek dál od zřícené stodoly, ale suť, která spadla na přístupovou cestu, jí brání v průchodu. Na místo by se ale v tuto chvíli nedostala ani sanitka,“ řekla pracovnice úřadu.

Podle starosty Zdeňka Kučery by měl stavební odpad z místa zmizet do pátku, kdy mají uvězněné ženě dovézt uhlí. Potravin má prý dostatek. „Nová majitelka zřícené stodoly vlastní objekt asi dvacet dnů, takže bych jí úplně nedával za vinu, že s tím nedokázala nic udělat.

Byl tam zjevně skrytý letitý problém. Bohužel to není první stavení, které se u nás zřítilo. Naposledy se něco podobného stalo loni v dubnu. Tehdy tu zasahovali i kynologové, kteří hledali v sutinách možné oběti. Naštěstí se nic takového nepotvrdilo,“ uzavřel Kučera.