Ondra Vašek, který sice žije s maminkou v Lázních Mšené, ale do Neprobylic jezdí již delší čas na víkendy, je autista. Trpí ale i epilepsií, TSC, mentální retardací a dalšími chorobami. Velmi často musí být navíc připojený na kyslík, kdy tlaková láhev i s vozíkem váží 50 kilo. Maminka, která je samoživotelka, se snaží péči o syna zvládat ze všech sil a málokdy si postěžuje, nicméně pro snazší transport s kyslíkovou bombou by potřebovala auto se speciální rampou. A právě proto podali pomocnou rukou přátelé z Neprobylic.

„Uspořádali jsme pro Ondru narozeninovou oslavu v centru obce, která byla spojena s pouťovými atrakcemi a k tanci a poslechu hrála do večera kapela Kulele,“ popsala Martina Štěpová, předsedkyně spolku Nevolník, který funguje už třetím rokem.

Nejde o první akci, kterou zde pro Ondru uspořádali. Všechny akce, které neprobylická parta pro něj organizuje, jsou zároveň beneficí a veškeré získané peníze jdou na Ondrův transparentní účet. „Po narozeninové oslavě má Ondra na účtě už 29 tisíc korun, což je krásná částka a jen o narozeninách se nám podařilo vybrat 11 tisíc korun. Máme z toho velkou radost,“ podotkla Martina Štěpová.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Na auto je pochopitelně potřeba mnohem více peněz, ale předsedkyně spolku ale věří, že se potřebné finance podaří dát dohromady. I proto, že peníze nepřicházejí pouze od lidí z Neprobylic, ale i z měst a obcí v okolí. „Za každou darovanou korunu my i maminka s Ondrou předem děkujeme,“ doplnila.