Vliv hospodářské krize stále nepolevuje, ba naopak. Na Kladensku je její vliv pravděpodobně nejlépe zřetelný na stále se zvyšujícím počtu nezaměstnaných. Podniky propouštějí nebo alespoň omezují výrobu. Krize už se ale podepsala i na službách nebo v obchodě.

Zatím co ještě v první polovině loňského roku se nezaměstnanost na Kladensku pohybovala v nízkých hladinách mezi 5,1 až 5,2 procenta, nyní je to už 7,9. Podle analytika Úřadu práce v Kladně Františka Paulíka je to jedno z nejvyšších čísel za dlouhá leta.

„Teď od ledna je nárůst rychlejší. Stále dochází k hromadným propouštěním. Nejvíce přibývá uchazečů o zaměstnání s výučním listem, zejména kvalifikovaných dělníků. Je zřejmé, že právě v této sféře se nejvíce propouští,“ uvedl Paulík.

Krizová opatření v podnicích se projevují i na počtu volných míst. „Zatím co v loňském roce jsme v nabídce měli až 2250 volných pracovních pozic, teď v polovině května je to už jen 450,“ řekl. „Stále se nám také množí žádosti podle paragrafu 209, tedy o povolení zaměstnávání lidí jen za 60 procent mzdy.“

Podle něj je také zcela evidentní, že ti, již byli propuštěni v důsledku krize, patří do skupiny lidí, kteří skutečně chtějí pracovat. „Sami se hlásí do rekvalifikačních kurzů a intenzivně hledají nové možnosti jak a kde pracovat. To předtím tolik nebylo,“ sdělil analytik.

„Nejvíc zprostředkujeme rekvalifikací na práce na PC. Některé ženy se také odhodlaly, že by chtěly začít pracovat jako sanitářky. Muži se zajímají o získávání nejrůznějších druhů svářečských průkazů nebo o obsluhu vysokozdvižných vozíků.“

František Paulík také uvedl, že podle jeho zkušeností zaměstnavatelé, kteří mají volná místa, je ani úřadu práce nehlásí. Jednoduše proto, že mají takový zájem ze strany samotných lidí, že si na pracovníky musejí dělat pořadníky.