Mladé štíhlé stromky, které rostou v aleji, pojmenované před nedávnem po zesnulém starostovi Ivo Rubíkovi, si vzal na paškál člověk, který je bez milosti na kmenech pořezal či posekal. Jako první přišel s tímto poznatkem minulý týden Slaňák Vratislav Renner.

Při procházce lesoparkem zjistil že jsou poškozené dva stromy. Kladenský deník proto oslovil Antonína Laxu 
z odboru životního prostředí, jak závažný je zásah do dřevin a zda mají šanci na přežití.

„V případě poškození patrného z fotografií, které jste mi zaslali, se domnívám, že stromy přežijí. Vodivá pletiva nejsou přerušena po celém obvodu kmene, nicméně poranění takového rozsahu s velkou pravděpodobností povede k napadení stromů houbovými patogeny, což bude mít společně se samotným poškozením dopad na oslabení vitality stromů a snížení jejich provozní bezpečnosti.

Tomu bohužel často nelze předejít ani včasným ošetřením stromů, které se v podobných případech provádí začistěním rány a podporou přirozených hojivých procesů," odpověděl pracovník Odboru životního prostředí Městského úřadu ve Slaném Antonín Laxa.

Pro informování veřejnosti mající obavy o přírodu na Hájích je vyjádření úředníka dostačující. Oč horší je ale zjištění, když o víkendu oslovil redakci další čtenář, který fotografiemi doložil, že v lesoparku je v současné chvíli poškozených stromů celkem deset.

„Nestačil jsem se divit. Kdo mohl mít zájem něco takového udělat? Hned jsem to nafotil a poslal do redakce. Před Vánoci jsme v místě pořádali pietní akci na počest doktora Rubíka a požehnali jeho pomníku, který je na počátku aleje.

Je zde jako vzpomínka na jeho osobnost a dlouholetou práci, kterou vykonal pro město. To, co někdo v aleji udělal teď, je nepříjemné, nepochopitelné a stromů je pochopitelně škoda," řekl člen Společnosti patriotů Slaného Martin Doupovec.

Řádění lumpa nezabránily tentokrát ani pravidelné kontroly strážníků. „Poškozené stromy městská policie zdokumentovala a předala úředníkům. Ti vyčíslí škodu a zadají požadavek podniku Technických služeb na odborné ošetření stromů," řekl včera starosta Slaného Pavel Zálom.