Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů se konala i v Kladně, v Hnidousích ji spojili s oslavami

Kladno - Celorepubliková Noc kostelů v pátek neminula ani Kladensko a Slánsko. Návštěvníky přivítaly nejen kladenské svatostánky: kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kaple sv. Floriána, Kostel sv. Mikuláše, ale také chrám svatého Gottharda ve Slaném. I když všude byl připraven pěkný program, v kostele sv. Mikuláše v Kladně-Hnidousích příchozí slavili také výročí 100 let jeho vysvěcení.

28.5.2013
SDÍLEJ:

Noc kostelů se letos konala také v kostele sv. Mikuláše v Kladně-Hnidousích.Foto: Foto:Deník/Daniela Řečínská


U této příležitosti byla vydána brožura shrnující dosavadní historii stavby a představující jednotlivé kněží, kteří zde sloužili.

„Byly zde významné kněžské osobnosti, například páter Ladislav Šinkmajer, který do Kladna přišel za heydrichiády. Ve Vrapicích a Hnidousích obnovil skauting. Poté byl rok a půl vězněn, přišel o státní souhlas a pracoval jako dělník," vzpomenul místní kostelník Jakub Pavlík z Kladna.

Další významnou osobností kostela sv. Mikuláše byl páter Zdeněk Korejs, který zde sloužil více než čtvrt století. „V roce 1991 zemřel. Pohřeb měl zde v kostele a zádušní mši svatou sloužil někdejší arcibiskup pražský Miloslav Vlk," dodal kostelník.

Nynějším duchovním správcem je v Hnidousích páter Jan Píška.

Kromě historie se návštěvníci dozvěděli také mnoho o architektuře stavby a poslechli si řadu písní zdejšího sboru. „Je připravena také výstava kněžských roun neboli ornátů. Nejsou to současná roucha, ale ta starší, která se používala, když se mše sloužila ještě čelem k oltáři. Až později byla zavedena čelem k lidu. Proto jsou ornáty bohatě zdobené zezadu, vpředu jen málo," dodal kostelník.

Zdejší zvláštností je, že dva kostely, které od sebe nejsou moc vzdáleny, byly zasvěceny stejnému patronu sv. Mikuláši, jelikož další kostel sv. Mikuláše se nachází ve Vrapicích. „Přesný důvod neznám, ale řekl bych, že je to tím, že zde žili prostí chudí lidé, kteří tvrdě pracovali na hutích, v dolech či zemědělství. Sv. Mikuláš je spojován právě s chudými lidmi. Byl to biskup, který chudé zachraňoval, takže zřejmě proto," uzavřel Jakub Pavlík.

Mezi pátečními návštěvníky kostelu v Hnidousích byli také manželé Luboš a Eliška z Kladna, kteří s sebou vzali svého vnuka Vojtěcha.

„Nechodíme sem pravidelně, ale byl jsem zde křtěný, takže jsem se přišel podívat," zdůvodnil pan Luboš.
„Prvně jsme se vlastně dozvěděli o historii stavby a kostele vůbec," doplnila ho manželka Eliška. „Líbil se mi zpěv sboru. Jsou zde zajímavé věci, například varhany. Nebyla to nuda. Přišel jsem dobrovolně," usmál se šestnáctiletý Vojtěch.

Autor: Daniela Řečínská

28.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení