„Jedná se o jeden den a noc, kdy se v celé Evropě otevírají vědecké instituce a vysoké školy, které představují veřejnosti vědu zábavnou formou," popsal Pavel Rubík, jenž je společně s Martinem Šturmem hlavním pořadatelem projektu.

Na programu večera byly i dva pokusy o získání českých rekordů. Jeden byl pokus o zápis rekordu výbuch dusíku, který vyzvedl do vzduchu tisíc pin-pongových míčků najednou. „Povedlo se to. Jedná se o náš již devátý zápis do České knihy rekordů," dodal Pavel Rubík.

Návštěvníci Noci vědců se měli skutečně nač těšit. V celé škole se odehrávaly desítky zajímavých pokusů a řadu 
z nich si mohli příchozí vyzkoušet sami. „Máme zde dílnu na výrobu vlastních fotogramů, kde si lidé mohou ofotit na fotografický papír například své klíče nebo nějaký jiný předmět a následně si vyzkouší, jak lidí dříve analogově vyráběli snímky. Další unikátní věci je interaktivní pískoviště, což je pískoviště s projektorem a počítačem. Ten zpracovává, co kdo do písku vyhrabe, vyhodnotí to a pošle projektoru, co má na tom promítat. Takže, když někdo vymodeluje na pískovišti třeba sopku, začne na ní projektor promítat tekoucí lávu, která se hromadí v údolí," popsal výběr zajímavostí jeden z pořadatelů.

Nechyběla ani centrum, odkud vysílal živé vstupy ČRo Rádio Junior. Návštěvníci se tak mohli podívat, jak se takové vysílání dělá a vstoupit do něj. Velmi žádaný byl na Noci vědců zapůjčený Céčkovat. Do tohoto automatu se vhodí PET láhev a on ji přetvoří na oblíbená céčka. Pořadatelé spočítali, že za noc automat pohltil obrovské množství PET láhví a vyrobil tak 10 tisíc céček.
Mezi výčtem zajímavostí nelze nezmínit také představení činnosti dětí z kroužku Zkoumálek. Jedním z nadšených členu je také devítiletá Míša Řepková ze Slaného.

„V kroužku se učíme všechno možné, děláme různé pokusy a také se naučíme jak se jmenují jednotlivé látky. Scházíme se vždy v pondělí. Do Zkoumálku chodím rok a nejvíce mě baví to napětí, když nevíme, zda se nám pokus povede," vyjádřila se žákyně čtvrté třídy.

Nejen Noc vědců a oblíbený kroužek Zkoumálek pořádá sdružení Laborky.cz. Jedná se o centrum talentů slánského gymnázia, kam chodí nadaní studenti. „Mimo jiné vymýšlí pokusy pro pořad České televize Zázraky přírody. Teď jsme s nimi natáčeli devětatřicátý díl," popsal Pavel Rubík.

Zkoumálek se líheň talentů pro Laborky.cz. Tento rok byl o kroužek tak velký zájem, že nebylo možné přijmout všechny. „Hlásilo se padesát dětí a naše kapacita je osmnáct. Snažíme se kroužek rozšířit, abychom mohli vzít více dětí," vyložil dále Pavel Rubík.

Děti si v kroužku například na Vánoce vyráběly vlastní svíčky. Pomocí chemikálií, jež fungují jako sníh, si zasněžovaly vánoční stromeček. Vyráběly si své foťáky z papíru, či rozebírají různé elektrospotřebiče, aby se podívaly, jak to funguje.