V noci z pátku na sobotu se již devátým rokem uskutečnila akce na podporu dětské četby Noc a Andersenem. Stejně jako mnoho dalších dětí z Česka, Slovenska, Polska a Slovinska si ani letos nenechaly dobrodružné nocování v knihovnách, školách nebo klubech ujít i ty z Kladenska a Slánska.


Oddělení pro děti Městské knihovny v Kladně na Sítné pro letošní ročník u příležitosti 110. výroční narození Ondřeje Sekory zvolilo právě knihy tohoto autora.


„Na začátku děti malovaly obrázky s námětem jeho publikací, tedy především broučky. Kresby jsme poté vyhodnotili a nejkrásnější díla byla odměněna drobnými cenami,“ řekla vedoucí poboček městské knihovny Alena Polanecká.


Stejně jako v uplynulých letech poté následovalo rozdělení dětí do družstev. „Utvořily pět malých kolektivů, ve kterých mezi sebou soutěžily jak v pohybových disciplinách, tak v kvízech, skládání puzzle a také luštění křížovek. I po těchto soutěžích následovalo odměňování,“ řekla Polanecká.


Hostem letošní Noci s Andersenem v Kladně byli místní hasiči. „Pověděli dětem něco o své práci a také jim ukázali část vybavení, které používají,“ uvedla vedoucí poboček. Kromě pracovnic knihoven se o malé nocležníky od osmi do třinácti let staraly také jejich starší kamarádky, které se akce tradičně zúčastňují a převzaly role vedoucí týmů.


„Významnou součástí večera byl půlnoční chat s dětmi z jiných knihoven,“ dodala Polanecká a doplnila, že poté děti uložili ke spánku a v sobotu ráno v sedm hodin si je převzali rodiče.


Knihovna Václava Štecha ve Slaném se do celostátní akce dětských knihoven – Noc sAndersenem zapojila již po sedmé.


Na čtyřicet malých účastníků akce v pestré programové nabídce připravené pracovnicemi zařízení prožilo mimo neodmyslitelného čtení pohádek na téma Zvířátka žijí snámi noční vycházku na městskou hvězdárnu, setkání se sokolníky a dravými ptáky i návštěvou psovoda změstské policie.


Děti také chatovaly a po půlnoci na ně čekala jejich oblíbená diskotéka ve zvířecích maskách. Ta nejzajímavější získala jednu volnou vstupenku do pražské Zoologické zahrady.


„Pochvala za slánskou Noc patří všem zainteresovaným pracovnicím slánské knihovny, které připravily nezapomenutelné chvíle pro všechny zúčastněné kluky i děvčata,“ jsou slova uznání od rodičů.(vlk, ht)