První návštěvu jsme provedli ve smečenské Restauraci U Pilařů sídlící roky v tamní sokolovně. Už při vstupu upozorní příchozího cedule, že bez potvrzení o bezinfekčnosti do podniku nikdo vstupovat nesmí. Aniž by spolumajitelka Jitka Pilařová tušila, že se jedná o novináře, požádala mě hned u výčepu o potvrzení mojí bezinfekčnosti. Prokázala jsem se prostřednictvím mobilní aplikace a stejně tak i další hosté, kteří dorazili po mně. „Všichni lidé, kteří dnes přišli, nám ukázali ochotně Tečku v mobilu, průkazku nebo jiné potvrzení. Žádný problém jsme neřešili. Pro ty, kteří by neměli s sebou nic, jsme nakoupili sadu testů. Ale zatím to nebylo potřeba,“ řekl v pondělí hodinu po poledni hostinský Pavel Pilař.

Podobně jsme pochodili i v podniku Penzion & Restaurant 68 v Kladně na Ostrovci, který provozuje Vendula Lišková Černá. „Budovu mám v pronájmu od pana Jágra. Chodí k nám vesměs stálá klientela, takže naši hosté vědí, že po nich budeme požadovat potvrzení o bezinfekčnosti, většina z nich jsou navíc lidé očkovaní. O víkendu už mi ale někteří rovnou řekli, že kvůli novým nařízením zkrátka nepřijdou. Je to nepříjemné a mrzí mě to, ale já se snažím vše dodržovat, abych neměla problémy,“ potvrzuje provozovatelka.

Na solidaritu a dobrou vůli svých hostů spoléhají i v Restauraci SK Kladno, která se nachází v areálu Stadionu Františka Kloze. I sem denně přicházejí vesměs štamgasti, kteří nemají problém se prokázat, nedělají servírce personálu problémy a chtějí se hlavně v klidu najíst, vypít si pivo nebo zahrát karty. „My jsme očkovaní a testovaní seshora i zespoda, nás se bát nemusíte. Jsme úplně zdraví,“ vtipkuje host od zadního stolu, který se zde sešel s kamarády k oslavě narozenin.

Restaurace, kde jsou zaměření spíše na pivaře, ale zely v pondělí odpoledne spíše prázdnotou. Jak se shodují hospodští, v pondělí to nikdy lepší nebývá. K takovým patřila i Restaurace Na Amálce, která k 1. listopadu dokonce vyměnila provozovatele. Tím se od včera stal Tomáš Skopec. Krátce před pátou odpolední zde měl jen dva hosty. Původní hostinský, Filip Bodnár, který se vloni přidal k táboru rebelů a odpůrců roušek prostřednictvím iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl pes, podnik opustil a Tomášovi přenechal. „Žádný postih jsem nikdy za své rebelie neměl. Ale přestalo mě to zkrátka bavit. Navíc se v Kladně teď nehraje hokej, protože není zastřešený zimák, hraje se v Chomutově, i to způsobilo odliv pivařů. Vrátil jsem se proto k podnikání ve finančním sektoru. Držím palce, aby se mému nástupci dařilo lépe,“ uzavřel bývalý hostinský z Amálky Filip Bodnár.

Krátce před pátou bylo pouze o čtyři hosty více i v nedaleké vyhlášené kladenské Restauraci U České Lípy. V tomto případě servírka sdílná nebyla a nechtěla se k novým nařízením po domluvě s provozním raději vůbec vyjadřovat.