Kromě intenzivních příprav na blížící se dušičky, se na hlavním kladenském hřbitově pracuje na výstavbě nového 13. oddělení. To vznikne v sousedství současného hlavního hřbitova ve směru z Kladna po levé straně.

Podle správce kladenských hřbitovů Petra Pokorného se bude jednat o urnový háj rozkládající se na ploše osmi set metrů čtverečních. „Vznikne tu místo pro 101 urnových pomníků, dvacet míst pro epitafní desky a kolumbárium pro tři sta schránek,“ upřesnil Pokorný.

Nové oddělení vzniká na pozemku, jenž město koupilo od soukromého majitele, který má v sousedství hřbitova dům. Jeho zprovoznění plánuje na příští rok, ale podle vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovana Víty o přesném termínu a financích ještě bude jednat rada města. „Do urnového háje bylo zatím investováno 4,5 milionu korun,“ řekl Víta.

Pohřebiště bude mít samostatný vstup a provozní řád. Celé ho navrhoval kameník Martin Fiala. Nová část hlavního hřbitova by podle projektu neměla být jen šedým místem posledního odpočinku, ale plánuje, že by v jejím areálu měla být i zeleň s lavičkami. Podle správce hřbitovů bude jednou z jeho dominant obnovená starobylá studna.

„Když jsme začali s úpravami terénu, odkrytím půdy jsme tu odhalili patnáct metrů hlubokou starou studnu. Tu jsme se rozhodli zachovat a opravit. V urnovém háji tak bude fungovat nejen jako dekorace, ale také samostatný zdroj vody,“ sdělil Pokorný.