Zcela nové oddělení bylo v úterý odpoledne slavnostně otevřeno na hlavních kladenských hřbitovech. Práce na něm sice trvaly celé dva roky, ale výsledek jistě stojí za to. V pořadí již třináctá část je určena k ukládání ostatků zesnulých v urnách, ale spíše než pochmurný hřbitov připomíná klidnou zónu doplněnou o dominantní studnu a také čedičovou sochu sedící dívky.

Oddělení se rozkládá na ploše osm set metrů čtverečních a je umístěno přímo v sousedství současného hřbitova ve směru z Kladna po levé straně. Podle správce hřbitovů Petra Pokorného je zde místo pro uložení 1661 uren. „Je tu kolumbárium, urnové pomníky a dvacet epitafních desek,“ uvedl.

Kdyby zesnulé Kladeňáky nechávaly jejich rodiny pohřbívat pouze zde, pokryl by zmíněný počet míst podle primátora Dana Jiránka potřeby Kladna na dva roky.

Kompletní náklady na zřízení 13. oddělení nakonec činily 6,4 milionu korun. Pokorný k tomu ale uvedl, že v této sumě jsou zahrnuty jak stavební práce, tak i nákup pozemků, které město za tímto účelem vykoupilo od soukromého majitele.

V areálu je umístěna i zcela nová otočná kamera. Včetně ní jich tak na hřbitovy dohlíží už sedmnáct. „Díky monitorování a pravidelným kontrolám strážníků městské policie se nám tu přestaly ztrácet pomníky a také byl omezen vandalismus,“ řekl správce.

Autorem tváře nové části hřbitova je kameník Martin Fiala, který s Petrem Pokorným spolupracuje dlouhá léta. „Když se začalo hovořit o nové části hřbitova, pan Pokorný mě požádal, abych navrhl, jak by mohla vypadat. Nejsem architekt, ale k výtvarničině mám velmi blízko a také jsem nějakou dobu studoval matfyz, a tak jsem udělal projekt, který se ujal. Já jsem tedy zajišťoval spíše tu výtvarnou část a on organizační,“ uvedl Fiala.

Ještě než se původní myšlenka přenesla na papír a následně stala skutečností, rodila se podle kameníka v jeho hlavě asi měsíc. Fiala ještě také vysvětlil, že právě zpopelňování a ukládání do uren je stále častější formou pohřbívání i z ekonomických důvodů, a tak je nové oddělení určeno právě jim. Zatím jsou zde obsazeny čtyři urnové pomníky.

Pro příští rok plánuje správce kladenských hřbitovů investice do obnovy urnového háje v Dubí. „Tam bychom chtěli opravit komunikace,“ nastínil Pokorný.