Kladenskému deníku už se podařilo mezi prvními zjistit, na koho některé strany sází. Někteří své lidi již ochotně prezentují na webech, jiní svá želízka v ohni ještě úzkostlivě tají.

Kraj v současné době vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Zda svoji pozici obhájí, rozhodnou voliči v pátek a v sobotu 2. a 3. října.

Současnou krajskou koalici vede ANO a vysílá z oblasti Kladna a Slaného letos sedm kandidátů. Pátou a šestou pozici zaujímají dva současní krajští radní Martin Draxler a Robert Bezděk. Z desáté příčky hnutí nově podporuje nestraník, starosta Žižic Vratislav Rubeš. Z osmnácté pozice bojuje o post i současná krajská zastupitelka Michaela Vojtová z Kladna, která během volebního období přestoupila z TOP 09 do klubu ANO. Z dvaapadesáté pozice podporuje hnutí například místostarosta Slaného Radek Vondráček.

Po lídrovi je dvojkou na kandidátce sociálních demokratů současná krajská radní pro sociální oblast a bývalá hlavní sestra kladenské nemocnice Aneta Heřmanová. Ze čtvrtého místa jde do voleb i další Kladeňák, primář z rakovnické nemocnice, Radek Poláček. Na kandidátce nechybí ani někdejší radní kraje Zuzana Jentschke Stőcklová, místostarostka Stochova Miloslava Becherová nebo starostka Klobub Soňa Ottová.

Z dosavadní koaliční trojky kandiduje v krajských volbách za komunisty jako lídr kandidátky Zdeněk Štefek z Buštěhradu, předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zastupitelstva. Strana dala důvěru na třetím místě i Kladeňačce Ladislavě Šimkové.

„Nemohu se již dívat na to, jak slušní, skromní a pracovití lidé kolem mě trpí bezmocí. Senioři v ústavech jsou bráni jako zdroje příjmů, nikoliv jako náš prarodič, který nás celým životem provázel a učil žít a nyní si zaslouží úctyhodný odpočinek. V politice se pohybuji sedm let a vím, že prosadit změnu je velmi složité. Ti, kteří nechtějí pracovat a jen brát je mnohem více, a tedy není snadné s klacky pod nohy vytvářet jiné hodnoty. Je-li člověk sám, moc nezmůže. Společnými silami toho můžeme určitě zvládnout mnohem více,“ říká Šimková.

Zkušeným regionálním politikem, který usiluje letos o návrat na Kraj za komunisty je i slánský zastupitel a majitel cestovní kanceláře, Ladislav Peška. V police se pohybuje od devadesátých let.

Koalici po minulém politickém zemětřesení opustila na Kraji v roce 2017 ODS. S novou energií proto občanští demokraté nasadili z Kladenska a Slánska hned pět kandidátů a nejméně jednoho hodně vysoko. Ze čtvrté pozice usiluje o místo v zastupitelstvu současný starosta Slaného Martin Hrabánek. Pod sebou tak zanechává na patnácté příčce i primátora Kladna Dana Jiránka.

„Protože je mi profesně oblast školství blízká, chtěl bych v krajském zastupitelstvu zúročit své mnohaleté zkušenosti z práce ředitele školy. Další oblastí, která si zaslouží zvýšenou pozornost, je zdravotnictví. Velmi mi chybí podpora „nekrajských“ nemocnic, kdy současné vedení kraje myslí jen na ty nemocnice, kde je zřizovatelem. Zapomíná, že i v ostatních nemocnicích se léčí obyvatelé Středočeského kraje a bez těchto zdravotních zařízení by systém zdravotnictví zkolaboval. Například naše městská nemocnice v době pandemie musela rezervovat své kapacity a léčit covid pozitivní pacienty, jakmile však největší krize pominula, nikdo z kraje si na naší nemocnici nevzpomněl,“ upozorňuje Martin Hrabánek.

Ani druzí naposledy odvolaní z koalice, Starostové a nezávislí, se nedají zviklat a do boje posílají tradičně dlouholetou starostku Smečna Pavlu Štrobachovou. Ta letos cílí do Kraje ze šesté pozice.

Třetí parlamentní stranou, která dosud nemá své lidi na Kraji, jsou Piráti. Letos proto míří hájit svůj prapor i tam. Z Kladenska s dvojkou botanička Jana Skopalíková, se sedmičkou advokátka Adéla Šípová, která usiluje i o křeslo v senátu a v neposlední řadě pod číslem osm kladenská muzejnice Lucie Chocholová.

Barvy Spojenců pro Středočeský kraj - TOP 09, Hlas, Zelení bude hájit například z šestého místa i starostka Unhoště Iveta Koulová a s patnáctkou vývojář a dobrovolný hasič Tomáš Cáp z Buštěhradu.

Co se týká další parlamentní strany, která v kraji dosud zastoupena není, o svá křesla usilují i zástupci SPD. „Z celé kladenské oblasti, kteří dostali důvěru našich členů je zastupovat v těchto krajských volbách, tak jejich počet je devět a mezi nominovanými jsem i já.  Za moji osobu mohu říci, že se považuji za člověka, který v komunální sféře pracuje pro občany města Kladna na základě jejich podnětů a připomínek. A ač je naše práce různými opozičními plátky systémově a pravidelně podkopávána snůškami výmyslů, lží a nepravd, plníme program, za který jsme byli zvoleni,“ říká náměstek kladenského primátora a člen SPD Oldřich Černý.

Výčet stran a hnutí do krajských voleb ve středních Čechách v roce 2020

Komunistická strana Čech a Moravy; Česká pirátská strana; Trikolóra hnutí občanů; Volte Pravý Blok (zkratka politické strany); ANO 2011; Rozumní – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty; Svoboda a přímá demokracie (SPD); Spojenci pro Středočeský kraj – TOP 09, Hlas, Zelení (název koalice, kterou tvoří TOP 09, HLAS, Strana zelených); Občanská demokratická aliance; Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti; Dělnická strana sociální spravedlnosti; Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT; Svobodní; Česká strana sociálně demokratická; STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Občanská demokratická strana.