Volby do Evropského parlamentu nebyly v minulosti lákadlem pro obyvatele Kladenska. Před pěti lety byla volební účast na Kladensku 17,13 procenta – z celkem 128 024 lidí oprávněných voličů volilo pouhých 21 936. Předsedové jednotlivých volebních komisí a také regionální politici doufají, že se podaří tento trend změnit a do volebních místností zamíří mnohem více lidí.

Ovšem v pátek odpoledne to tak nevypadalo. Po mírnějším náporu po zahájení voleb, byly volební místnosti po zbytek odpoledne spíše prázdné.

„Účast je možná o malinko vyšší než před pěti lety, nicméně evropské volby nejsou nikdy takovým tahákem. Rozhodne až sobotní ráno,“ shodují se oslovení předsedové volebních komisí z Kladenska.

„Minule jsem v komisi u voleb do Evropského parlamentu neseděla, takže volební účast nemohu srovnávat. Aktuálně se ale u nás volební účast pohybuje kolem 13 nebo 14 procent. Ostatně nízká účast se v těchhle volbách očekávala,“ uvedla v pátek odpoledne Mirka Marková z volební komise okrsku 12. Ta zároveň informovala, že členové komise navštívili s přenosnou urnou kladenský domov seniorů.

„Volby do Evropské unie mne nezajímají. Volit nepůjdeme, máme na programu mnohem lepší zábavu,“ reagovala pro změnu Iveta Č. „My s manželkou chodíme volit pokaždé. Bereme to jako takovou milou povinnost. Při cestě ze sídliště se stavíme u synovy rodiny a vyrážíme. Společně odvolíme a poté si jdeme i s vnoučaty sednou někam do restaurace na sladký pohár a něco dobrého k pití. Poté jdeme společně domů. Syn už s tímto programem vždy počítá. Jen jednou jsem nebyl volit, ale to jsem měl zdravotní problémy,“ řekl Petr Skoupý.