Jako majitel cestovní kanceláře se roky zabývá prodejem vstupenek a zájezdů na olympiády a významná sportovní utkání. Vojenským speciálem odletěl s výpravou sportovců do Adleru už šestého února.

O postřehy z centra dění se podělil s Kladenským deníkem.Ještě před odjezdem do Soči hlásila slánská cestovka prodaných téměř osm set vstupenek a sto padesát zájezdů. Největší zájem byl podle majitele o lístky na biatlon žen.

„Vzhledem k tomu, že se vstupenky objednávají dva roky dopředu a tehdy se naše biatlonistky pohybovaly zhruba na 30. – 40. místě, nikdo tak obrovský zájem o lístky na tyto závody nečekal. Díky současným výkonům sportovců byl ale před začátkem her o vstupenky na biatlon paradoxně zájem větší než na hokej či slavnostní zahájení," říká Peška.

Kvůli omezené kapacitě závodiště se už ale lístky sehnat nedaly. Před začátkem olympiády v Soči se nejvíce diskutovala otázka bezpečnosti. K tomu Ladislav Peška říká: „Mohu potvrdit, že organizátoři her nic nepodcenili.

Srovnám-li to s předchozími olympiádami – ve Vancouveru, Pekingu či v Salt Lake City, kontroly zde v Soči jsou opravdu důkladné." Na rozdíl od předchozích olympiád, organizátoři na tyto kontroly nasadili mnoho techniky i personálu.

„K mému překvapení se vše odehrává téměř bez větších front," dodává Peška. Kontroly jsou patrné už cestou do Krásné Poljany, kde jsou po celé trati rozmístěny hlídky. Policisté jsou přítomni na každém rohu či křižovatce, o nádražích či letišti ani nemluvě.

A to, mým odhadem, v počtu minimálně trojnásobném, než by bylo třeba. To co vyřešili organizátoři znamenitě je doprava mezi jednotlivými sportovišti a olympijskými centry.

Funguje perfektně, v dostatečné frekvenci a kapacitě. A navíc, zcela zdarma. Samozřejmě, ne vždy vše funguje bez problémů. Občas kvantita dobrovolníků nedokáže zastřít jejich faktické neznalosti. Jindy narazíte na typickou ruskou neochotu řešit problémy v reálném čase," líčí své zážitky Ladislav Peška.

Jeho osobně v první týdnu nejvíce zaujal nový olympijský sport snowboard – slopestyle. Domnívá se, že mezinárodní olympijský výbor se bude velmi brzy zamýšlet nad tím, zda v olympijském programu bude držet sporty, jejichž atraktivita je již dlouho za zenitem. „Z mého pohledu jsou nejvíce ohroženým zimním olympijským sportem saně či skeleton.

Naopak, rodina takzvaných free style sportů se neuvěřitelně rozrůstá," dodává Peška. Český dům je podle něj letos výrazně skromnější, než byl na letních hrách v Londýně. „Přesto se sem vyplatí zajít. Trpí však fanouškovskou prázdnotou.

Českých fanoušků není v Soči rozhodně tolik, jako bylo třeba v Londýně. Když se během dne či večer vydají lidé na různá sportoviště, není pak téměř nikdo, kdo by do Českého domu zavítal. Přesto je to místo, kde je možné se setkat s našimi olympijskými medailisty," uzavírá majitel slánské cestovky.