Růžové občanské průkazy, které platí pouze do posledního dne letošního roku, si v kladenském správním obvodu zatím nevyměnilo přibližně tři tisíce lidí. Zůstanou–li po 1. lednu bez platného dokladu, čekají je potíže. Například nedostanou na poštách penze nebo v bankách půjčky. Navíc každému majiteli prošlé občanky hrozí sankce až do výše deset tisíc korun. Dopouští se totiž přestupku.

Majitelé průkazů bez strojově čitelných údajů, vydaných do 31. prosince roku 2003 by měli o nové průkazy požádat v Centru správních agend kladenského magistrátu na náměstí Svobody nejpozději do posledního listopadu. Od podání žádosti do vydání nového typu dokladu totiž uplyne třicet dnů.

Občané narození před 1. lednem 1936 přitom mohou počítat s výjimkou. Občanské průkazy, v nichž je vyznačena doba platnosti bez omezení nebo prodloužení platnosti bez omezení, zůstávají dále platné.

Podle rad na webu ministerstva vnitra jinak potřebují lidé k vydání nového průkazu vyplněný formulář, starou občanku a fotku. Peníze s sebou mít nemusejí. Podle zákona se totiž za úředně nařízené výměny neplatí žádné poplatky. „Pokud v údajích občanů došlo k nějakým změnám, je nutné přinést další související doklady,“ informovala vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních pasů radnice Helena Vorlová.

V Centru správních agend zatím nějaký extrémní nápor klientů nezaznamenali. Je ale možné, že se situace na konci listopadu zhorší, protože i z minulosti je zřejmé, že podobné záležitosti řada lidí nechává na poslední chvíli. „Očekáváme, že zájem o výměnu občanských průkazů v příštích dnech vzroste,“ poznamenala Vorlová.

Situaci ohledně vydávání občanských průkazů ve Slaném se Kladenskému deníku nepodařilo zjistit. Vedoucí příslušného oddělení totiž byla na školení a tajemník radnice Petr Kolačkovský neměl k vyjádření dostatek informací.