VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce Kladenska bodovaly v soutěži Odpadový Oskar

Kladensko – Hned několik obcí z Kladenska zabodovalo na nedávno vyhlášeném čtvrtém ročníku soutěže Odpadový Oskar. Jejím prostřednictvím oceňuje nezisková organizace Arnika obce, s nejnižší produkcí směsných odpadů za rok 2016.

6.6.2018 1
SDÍLEJ:

Starosta Družce Zdeněk Kofent spolu s oceněním.Foto: Deník / Jan Brabec

Mezi obcemi, které obsadily ty nejvyšší příčky, bylo také šest vesnic z Kladenska. Největší úspěch slavila obec Líský, která se umístila v kategorii do tisíce obyvatel na třetím místě v rámci celé České republiky, v případě Středočeského kraje pak brala zlato. Na jednadvacátém místě v republice se objevil Kamenný Most a na šestadvacáté příčce pak Žilina. Svou kategorii v krajském měřítku vyhrála také obec Družec, která obsadila celkové čtvrté místo. Hned za ní se umístily Klobuky a Kamenné Žehrovice.

„Jsem rád za to, že se na špici pohybujeme několik let. Ke třídění odpadů občany vedeme, například jsme roznášeli letáky, kde byl podrobný návod na třídění. Nedávno jsme pořídili také kontejnery na olej. Nikoho navíc nenutíme, aby platil paušál za celoroční svoz popelnic, což vede k tomu, že lidé přemýšlí nad tím, co do popelnice vhodí,“ vysvětluje cestu k úspěchu starosta obce Líský Štěpán Hon.

Ten ovšem poukázal také na druhou stranu mince. „Myslím si, že hodnocení může ukázat na obec, kde se směsný odpad hromadí v černých skládkách, nebo ho lidé pálí v kamnech, takže je ho vykazováno málo. Údaje jsou v tomhle zkreslující, ovšem doufám, že tohle není náš případ. S tímhle žádné zásadní problémy, až na případ jedné problematické rodiny, totiž nemáme,“ tvrdí Štěpán Hon.

Najdou se ovšem tací, kteří s jeho slovy nesouhlasí. „V obci Líský není zavedený plyn, je tam hodně starých domů, takže je pochopitelné, že tamní obyvatelé netopí jinak, než pevným palivem. Když je inverze, nedá se dýchat a je pěkně vidět, jak se dým snáší až na sousední obec Pozdeň, kterou oblak pěkně pokryje, pokud se cestou nerozplyne. Sice jsou Lidé z Líského chváleni, jak pěkně nakládají s odpadem a že ho tvoří minimum, ale spíše bych si položil otázku, kde ten odpad skutečně končí," konstatuje muž ze sousední vesnice.

Starosta Družce Zdeněk Kofent.Úspěch v soutěži velice potěšil družeckého starostu Zdeňka Kofenta. „V žádném případě jsme tenhle úspěch neočekávali. Jsme za něj rádi, avšak zároveň víme, že máme mnoho rezerv. Důležité je, že nemáme paušální systém poplatků odpadového hospodářství. V některých obcích to tak je, jenže lidé pak nacpou do popelnic všechno,“ myslí si Zdeněk Kofent, podle jehož slov je ve Družci nastaven takzvaný motivační systém.

Lidé mají možnost využívat sběrný dvůr a také dalších asi sedm dalších hnízd s kontejnery na tříděný odpad. V případě směsného odpadu si mohou koupit za 2120 korun celoroční známku na popelnici, přičemž je odpad svážen každý týden. Další možností je si zakoupit známky na jednotlivé svozy, těch si ovšem musí zakoupit minimálně šest ročně. „Lidé tak vědí, že když chtějí ušetřit, tak logicky musí odpad také třídit. Existuje ještě takzvaný adresný systém svozu, kdy mají popeláři čtečku na čárkový kód, a popelnici či pytel s odpadem dokáží přesně zvážit. Následně počítačový systém vše eviduje. Tenhle systém umí lidi ještě více motivovat, jenže k tomu je potřeba svozová firma, která tohle umí. My se touto myšlenkou aktuálně zaobíráme,“ sdělil Zdeněk Kofent, který míní, že za oceněním stojí především samotní občané.

Množství směsného odpadu dle jeho slov totiž bezprostředně souvisí s tříděním odpadu. „S hnízdy na tříděný odpad máme velké problémy. Prostranství kolem nich sice máme uklizené, ale to ovšem jen díky tomu, že se o to prakticky denně naši pracovníci starají. Někdy mi jde hlava kolem, když vidím, co někteří lidé jsou schopni za poklady ke kontejnerům odložit,“ nastínil některé nedostatky Kofent.

Na území Družce je včetně přilehlých chatových oblastí celkem sedm kontejnerových hnízd, kontejnery na bioodpad, plus sběrný dvůr, který je otevřen vždy v sobotu od 11 do 12 hodin.

„Produkce směsného odpadu by nám navíc nyní mohla ještě klesnout, a to díky kompostérům, které lidé dostanou zdarma. Odpadu neustále přibývá, a tak si myslím, že by měl být vyvíjen tlak na to, aby se neplýtvalo materiálem na obaly a podobně,“ dodal starosta Družce.

Svého dobrého umístění si váží také v Klobukách. „Za tohle umístění jsme velmi rádi, velmi příjemně nás překvapilo. Situace s odpady je u nás jinde, než kde bývala před lety. Asi jsme se konečně naučili třídit. Nabízíme občanům několik druhů známek na popelnice včetně těch jednorázových. Je to lepší než kapitační platby, kdy si každý hodí do popelnice, co chce, protože nemusí šetřit na počtu svozů,“ řekla Kladenskému deníku starostka Klobuk Soňa Ottová.

Obce do 1000 obyvatel
1. místo v ČR- Líský (87 obyvatel) - 41,9 kg směsného odpadu na osobu
21. místo v ČR - Kamenný Most (433 obyvatel) - 59,1 kg směsného odpadu na osobu
26. místo v ČR - Žilina (796 obyvatel) - 60,8 kg směsného odpadu na osobu

Obce od 1001 do 5000 obyvatel
4. místo v ČR - Družec (1047 obyvatel) 73,5 kg směsného odpadu na osobu
5. místo v ČR - Klobuky (1063 obyvatel) 75,2 kg směsného odpadu na osobu
6. místo v ČR - Kamenné Žehrovice (1732 obyvatel) 78,0 kg směsného odpadu na osobu

Autor: Jan Brabec

6.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Obsluha polygrafických a papírenských strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice vhodná pouze pro muže - zvedání břemen nad 15 kg.. Pracoviště: Martin peroutka, Třinecká, č.p. 674, 273 43 Buštěhrad. Informace: Eva Humlová, +420 720 958 584.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Ostatní technici elektronici Světelný technik - projektový manažer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti:, vysoké pracovní nasazení, serióznost, naprostou spolehlivost, flexibilitu, příjemné a profesionální vystupování, kreativní, technické myšlení. Znalost a praxi v oblasti osvětlení, výpočtových programů Dialux, Relux. Kreslících / kreativních programů typu Cad, Photoshop. Řidičský průkaz sk. B. Zájem o architekturu, stavebnictví a nové technologie velkou výhodou., , Náplň práce:, kompletní aktivní řešení projektů. Komunikace s projektanty, investory, realizačními firmami. , Tvorba nabídek a prezentací, technická podpora při realizaci. Tvorba světelných řešení, s návrhy řídících systémů, výpočty osvětlení, kreslení v Cad. Zajištění veškerých dodávek a koordinace do úplného předání realizovaných projektů. , Komunikativní i písemná znalost Aj nebo Nj., , Nabízené výhody:, Nabízíme velice zajímavou a tvořivou práci, v rychle rozvíjející se firmě., Notebook, služební telefon a automobil., Firemní zaškolení., Základní plat + bonusy dle dosažených výsledků. Možnost pracovního růstu.. Pracoviště: Kuběnský spol. s r.o., pracoviště slaný, Stehlíkova, č.p. 1245, 274 01 Slaný 1. Informace: Michal Kuběnský, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Samostatný referent/samostatná referentka zpracování dávek poskytovatelů zdravotních služeb. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti:, " Zpracování vyúčtování od PZS., , Požadujeme:, " ÚSO, VŠ (ale není podmínkou), " základní znalost systému veřejného zdravotního pojištění, " základní orientaci v účetních agendách a v právních termínech, " dobré komunikační dovednosti, příjemné vystupování, " vysoké pracovní nasazení, smysl pro pečlivost, " dobrá znalost práce s PC (Outlook, Excel, Word), , , Nabízíme: 6 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění., , Motivační dopis s přesným označením místa výkonu práce a strukturovaný životopis zašlete nejpozději do 21. 6. 2018 na adresu: jitka.jungmannova@cpzp.cz.. Pracoviště: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna pobočka kladno, Na stráni, č.p. 3340, 272 01 Kladno 1. Informace: Jitka Jungmannová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 470 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel / učitelka na AJ, OV, Ze, HV, VV, PČ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Uchazeč musí splňovat kvalifikační požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, vyhlášené pod č. 197/2014 Sb.., Nabízíme:, příspěvek na stravování, příjemné pracovní prostřední. Pracoviště: Základní škola, rabasova, Rabasova, č.p. 821, 274 01 Slaný 1. Informace: Miroslava Bicencová, +420 312 510 020.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na záchraně koně nedaleko Měchenic se podílelo pět jednotek.
5

Koně z jámy hasiči dolovali skoro tři hodiny

Hvězdy hrály pro Nikolku - Knovíz 16.6.2018. Tomáš Necid vydražil dres Ondřeje Pavelce za 20 tisíc korun.
50

Necid vydražil v Knovízi dres Ondřeje Pavelce. Do Turecka se těší

Hledání kešek se omezovat nemá, říká hráč z Nymburka

Nymburk – Smrt dvou lidí v pražském kanále při geocachingu vyvolala řadu reakcí. Někteří veřejní činitelé se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že krabičky umístěné na podobně nepřístupných a rizikových místech by se měly v zájmu ochrany zdraví a lidských životů odstranit. S tím však zásadně nesouhlasí Richard z Nymburka, který je „kačerem“, jak si hráči této hry říkají, už pěknou řádku let.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Poklady z historie jsou na internetu

Střední Čechy – Prohlížet si muzejní exponáty klidně doma v obýváku nebo třeba pod slunečníkem na zahradě? I v posteli, pokud je libo? K takovému poznávání minulosti středních Čech nyní stačí připojení k internetu.

V Kladně se u nemocnice se srazila dvě auta

Kladno - V Kladně nedaleko nemocnice na křižovatce ulic Vančurova a K Nemocnici se ve středu odpoledne střetla dvě osobní vozidla. Srážka si vyžádala dva zraněné. Mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová Kladenskému deníku řekla, že jedna osoba byla zraněna lehce a na místě zdravotníky ošetřena. Její stav nevyžadoval transport do nemocnice. „Druhá osoba byla zraněna také lehce a převezena na chirurgii do kladenské nemocnice,“ potvrdila mluvčí záchranky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT