Mezi obcemi, které obsadily ty nejvyšší příčky, bylo také šest vesnic z Kladenska. Největší úspěch slavila obec Líský, která se umístila v kategorii do tisíce obyvatel na třetím místě v rámci celé České republiky, v případě Středočeského kraje pak brala zlato. Na jednadvacátém místě v republice se objevil Kamenný Most a na šestadvacáté příčce pak Žilina. Svou kategorii v krajském měřítku vyhrála také obec Družec, která obsadila celkové čtvrté místo. Hned za ní se umístily Klobuky a Kamenné Žehrovice.

„Jsem rád za to, že se na špici pohybujeme několik let. Ke třídění odpadů občany vedeme, například jsme roznášeli letáky, kde byl podrobný návod na třídění. Nedávno jsme pořídili také kontejnery na olej. Nikoho navíc nenutíme, aby platil paušál za celoroční svoz popelnic, což vede k tomu, že lidé přemýšlí nad tím, co do popelnice vhodí,“ vysvětluje cestu k úspěchu starosta obce Líský Štěpán Hon.

Ten ovšem poukázal také na druhou stranu mince. „Myslím si, že hodnocení může ukázat na obec, kde se směsný odpad hromadí v černých skládkách, nebo ho lidé pálí v kamnech, takže je ho vykazováno málo. Údaje jsou v tomhle zkreslující, ovšem doufám, že tohle není náš případ. S tímhle žádné zásadní problémy, až na případ jedné problematické rodiny, totiž nemáme,“ tvrdí Štěpán Hon.

Najdou se ovšem tací, kteří s jeho slovy nesouhlasí. „V obci Líský není zavedený plyn, je tam hodně starých domů, takže je pochopitelné, že tamní obyvatelé netopí jinak, než pevným palivem. Když je inverze, nedá se dýchat a je pěkně vidět, jak se dým snáší až na sousední obec Pozdeň, kterou oblak pěkně pokryje, pokud se cestou nerozplyne. Sice jsou Lidé z Líského chváleni, jak pěkně nakládají s odpadem a že ho tvoří minimum, ale spíše bych si položil otázku, kde ten odpad skutečně končí," konstatuje muž ze sousední vesnice.

Starosta Družce Zdeněk Kofent.Zdroj: Deník / Jan BrabecÚspěch v soutěži velice potěšil družeckého starostu Zdeňka Kofenta. „V žádném případě jsme tenhle úspěch neočekávali. Jsme za něj rádi, avšak zároveň víme, že máme mnoho rezerv. Důležité je, že nemáme paušální systém poplatků odpadového hospodářství. V některých obcích to tak je, jenže lidé pak nacpou do popelnic všechno,“ myslí si Zdeněk Kofent, podle jehož slov je ve Družci nastaven takzvaný motivační systém.

Lidé mají možnost využívat sběrný dvůr a také dalších asi sedm dalších hnízd s kontejnery na tříděný odpad. V případě směsného odpadu si mohou koupit za 2120 korun celoroční známku na popelnici, přičemž je odpad svážen každý týden. Další možností je si zakoupit známky na jednotlivé svozy, těch si ovšem musí zakoupit minimálně šest ročně. „Lidé tak vědí, že když chtějí ušetřit, tak logicky musí odpad také třídit. Existuje ještě takzvaný adresný systém svozu, kdy mají popeláři čtečku na čárkový kód, a popelnici či pytel s odpadem dokáží přesně zvážit. Následně počítačový systém vše eviduje. Tenhle systém umí lidi ještě více motivovat, jenže k tomu je potřeba svozová firma, která tohle umí. My se touto myšlenkou aktuálně zaobíráme,“ sdělil Zdeněk Kofent, který míní, že za oceněním stojí především samotní občané.

Množství směsného odpadu dle jeho slov totiž bezprostředně souvisí s tříděním odpadu. „S hnízdy na tříděný odpad máme velké problémy. Prostranství kolem nich sice máme uklizené, ale to ovšem jen díky tomu, že se o to prakticky denně naši pracovníci starají. Někdy mi jde hlava kolem, když vidím, co někteří lidé jsou schopni za poklady ke kontejnerům odložit,“ nastínil některé nedostatky Kofent.

Na území Družce je včetně přilehlých chatových oblastí celkem sedm kontejnerových hnízd, kontejnery na bioodpad, plus sběrný dvůr, který je otevřen vždy v sobotu od 11 do 12 hodin.

„Produkce směsného odpadu by nám navíc nyní mohla ještě klesnout, a to díky kompostérům, které lidé dostanou zdarma. Odpadu neustále přibývá, a tak si myslím, že by měl být vyvíjen tlak na to, aby se neplýtvalo materiálem na obaly a podobně,“ dodal starosta Družce.

Svého dobrého umístění si váží také v Klobukách. „Za tohle umístění jsme velmi rádi, velmi příjemně nás překvapilo. Situace s odpady je u nás jinde, než kde bývala před lety. Asi jsme se konečně naučili třídit. Nabízíme občanům několik druhů známek na popelnice včetně těch jednorázových. Je to lepší než kapitační platby, kdy si každý hodí do popelnice, co chce, protože nemusí šetřit na počtu svozů,“ řekla Kladenskému deníku starostka Klobuk Soňa Ottová.

Obce do 1000 obyvatel
1. místo v ČR- Líský (87 obyvatel) - 41,9 kg směsného odpadu na osobu
21. místo v ČR - Kamenný Most (433 obyvatel) - 59,1 kg směsného odpadu na osobu
26. místo v ČR - Žilina (796 obyvatel) - 60,8 kg směsného odpadu na osobu

Obce od 1001 do 5000 obyvatel
4. místo v ČR - Družec (1047 obyvatel) 73,5 kg směsného odpadu na osobu
5. místo v ČR - Klobuky (1063 obyvatel) 75,2 kg směsného odpadu na osobu
6. místo v ČR - Kamenné Žehrovice (1732 obyvatel) 78,0 kg směsného odpadu na osobu