Budoucí přízemní obchodní galerie, jejíž první náznaky se již několik týdnů rýsují na prostranství vedle Penny marketu v kladenských Kročehlavech, by měla být podle plánu hotova poslední prosincový den letošního roku.

I když existují dva informační kanály z nichž jeden přesvědčuje, že obchoďák bude otevřen pro potřeby prodeje průmyslového zboží, a druhý, že centrum nabídne nejméně desítku obchodů s módním zbožím a obuví, lidé v protilehlém sídlišti jsou z toho celkem zmatení. Někteří už mají předem averzi vůči tomu, že ve městě přibudou další nepotřebné butiky.

Kvůli tomu, že Oáza v Arménské ulici především většinu mladých lidí nedokázala nadchnout, jsou i oni k současné výstavbě v Americké ulici skeptičtí.
„V Oáze mladí lidé nenajdou obchůdky, které jsou třeba v Praze na Zličíně. Podle toho, co jsem viděla, některé nejsou dosud obsazené. Jestliže ale nové centrum v Americké ulici nabídne něco lepšího, nejsem proti,“ uvedla dvaadvacetiletá zákaznice z Kladna.

Přestože mladí lidé touží po módním zboží, dříve narození chtějí spíše klid, případně obchody s věcmi pro dům a zahradu.
Ani Kladenský deník ale nedokázal do dnešního dne získat jednoznačnou odpověď. „Kvůli tomu, že pozemek není města, nýbrž soukromé osoby, k povolení stavby se sice úředníci vyjadřovali, ale více do toho nevstupujeme. Jediné, co vám mohu v tuto chvíli říci je to, že se jedná o halový přízemní objekt s plochou střechou o výšce přibližně osmi metrů a půdorysu tvaru L.

Zastavěná plocha bude téměř sedm tisíc metrů čtverečních. Podle mých informací by tam měla vzniknou prodejna průmyslového zboží,“ uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík, jenž doplnil, že podrobné či upřesňující informace k výstavbě je schopen poskytnout nejdříve příští týden.

Architekt společnosti Atelier EIS z Unhoště Filip Kadrmas, která pro majitele stavby zhotovuje projekty, ale tvrdí, že v jeho výkresech jsou jasně zakresleny univerzální obchody pro prodej značkového oblečení, případně užitkovou elektroniku.

Pravdou zůstává, že v závěrech zjišťovacícho řízení EIA – posuzování vlivů na životní prostředí, stojí, že se jedná o výstavbu prodejny obchodního, nevýrobního charakteru určenou pro prodej průmyslového zboží.

„Pod pojmem průmyslové zboží si představuji něco jiného a určitě ne značkové hadry, kterých jsou v obchodech mraky,“ řekla žena z Kladna.
Podobný názor má i člen občanského sdružení PRO KLADNO Jan Mourek, jenž se nedávno vyjádřil i proti chystané výstavbě obchodního centra Central Kladno.

„Jestliže tu vyroste další obchod s drahým značkovým oblečením, je to podle mě nadbytečné, když dodnes není ani stoprocentně k tomuto účelu využita nedaleká Oáza. Navíc stejné světové značky by se měly dále prodávat i chystaném v Centralu,“ podivil se Mourek.