V pořadatelství se střídají školy, které se pravidelně soutěže účastní, letos přišla řada na Obchodní akademii Dr. Edvarda Beneše, Slaný, kam se soutěž v rámci kraje po letech vrátila.

Na šest desítek studentů, které jejich učitelé do klání přihlásili, se mezi sebou utkalo hned ve třech disciplínách. Kluci i holky měli za úkol nejprve za deset minut opsat bezchybně přiložený neznámý text, přičemž za chybu bylo strženo padesát úhozů.

Dalším úkolem byla korektura textu v textovém editoru podle vytištěného vzoru s úpravami vyznačenými pomocí korekturních značek. Třetí disciplínou byl wordprocessing. Úlohou byla úprava dokumentu v textovém editoru podle zadání. Studenti měli za úkol upravit záhlaví, vytvořit titulní stranu dokumentu nebo připravit vizitky pro účastníky školení.

Kromě ostatních borců z kraje, měla také slánská škola na soutěži svá želízka v ohni. Úspěch slaví nakonec jeden žák, a to Marek Ferjanc ze třetího ročníku. „Obsadil jsem třetí místo v disciplíně wordprocessing.

V zadání byl dokument o sopce, který jsme upravovali tak, aby by jednotlivé nadpisy měly danou barvu, velikost i stanovený typ písma, dále bylo třeba přiřadit správnou fotografii. Lepší umístění mi uteklo proto, že jsem nestihl v daném čase vytvořit hromadnou korespondenci a na něco jsem i zapomněl. Na první část úkolu jsme měli 35 minut a na druhou 15 minut.

U každé části bylo ještě pět minut na přípravu," řekl Kladenskému deníku úspěšný student Marek Ferjanc. Podle svých slov by rád pokračoval jednou ve studiu i na vysoké škole ekonomické.

Jelikož má dlouhodobě slánská obchodní akademie dobrý zvuk a vždy produkovala kvalitní absolventy, není tajemstvím, že z jejich řad vzešla i devítinásobná světová rekordmanka v psaní na stroji všemi deseti Helena Zaviačičová za svobodna Matoušková. V držení má světový rekord v podobě 929 čistých úhozů za minutu z roku 2003 v Římě.

Někdejší absolventka slánské obchodní akademie je dnes dámou středního věku. Ve Slaném studovala v době, kdy tam učila maminka současné ředitelky školy, Michaely Seghmanové (rozené Žofkové).

Jak řekla před časem rekordmanka v televizní reportáži, nejraději používá klávesnici s pozlacenými kontakty, která vytváří zvukovou zpětnou vazbu. Díky tomu je pisatelka schopna podat i vyšší výkon. Kromě přísných parametrů stanovených pro rekord, lze ale, podle jejích slov, dosáhnout i 1400 úhozů za minutu při psaní všemi deseti.

Jelikož Helena Zaviačičová je v týmu, který dodává hodnotící program pro soutěž, musela být v úterý na centrále a do Slaného nepřijela.

„V každém případě se budu paní Zaviačičovou snažit k nám pozvat. Bude to pro studenty určitě přínosné setkání," uzavřela ředitelka Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše Slaný.