Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat Slaného má ještě šanci

Slaný - Výstavba přeložky silnice I/16 ze Slaného do Velvar je v nedohlednu. Lidé jsou naštvaní, protože jim kamiony ztrpčují život. S budováním nové komunikace sice stát nepočítá, ale jisté řešení nyní existuje

31.3.2011
SDÍLEJ:

NEHODY na silnici I/16 ze Slaného do Velvar jsou obyčejně velmi vážné. Při střetu s kamiony nemívají například řidiči osobních vozidel příliš velkou šanci na přežití. Foto: Foto: HZS/Libor Pospíšil

Přestože podklady ke slánskému obchvatu jsou platné již od roku 2005, kdy byl ohlášen první termín prací, dodnes se nic neděje.

Se Slaným už nepočítali

Ani dlouhodobý výhled státu jaksi nepočítá s touto stavbou. Podle zveřejněné mapky předpokladů, která vykresluje akce do roku 2025, není přeložka slánské silnice I/16 zakreslena ani tam.

Představitele Slaného a okolních obcí tento fakt zvedl ze židlí. Nechtějí se nechat odbýt. Slaňákům se proto podařilo vyvolat klíčovou schůzku se zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. Předložili jim veškeré argumenty, které potvrzují nezbytnost slánského obchvatu.

Přestože byli Slaňáci ujištěni, že mapka předpokladů je jen indikativní, nikoli finální dokument, ani tím se od ministerských úředníků nechtějí nechat uchlácholit.

„Citovali jsme, že Středočeský kraj je na tom v plánu celé České republiky absolutně nejhůře, co se týká dopravních staveb, protože v dlouhodobém výhledu není uvedeno zahájení jediné akce,“ řekl k závěrům setkání slánský starosta Ivo Rubík.

„Úředníci sice argumentovali tím, že je v plánu například zakreslený Kolín – obchvat, ale pravdou je, že ten už zahájen byl a čeká se pouze na jeho dokončení,“ dodal starosta.

Podle jeho slov se přítomní zástupci Ředitelství silnic a dálnic Praha vyjádřili k potřebnosti obchvatu Slaného kladně. Jedinou překážkou v cestě je dovykoupení zbývajících pozemků za zhruba deset milionů korun.

Analýza rozhodne

Rozhodující bude ale nakonec takzvaná multikriteriální analýza (MKA). Slaňáci si na kraji vymínili, aby byli zařazeni mezi posuzované akce. Na základě analýzy, jejíž výsledky budou známy do konce května, si ministerstvo dopravy slibuje, že se ukáží priority.

„Jako jediná z posuzovaných staveb jsme s přípravami na budování obchvatu absolutně nejdál. Navíc územní rozhodnutí bylo už třikrát prodlouženo a vyprší 28. února 2012. Budu rád, když budeme zařazeni mezi priority. Do té doby se zdržíme jakýchkoli komentářů a protestních akcí,“ uzavřel starosta Slaného.

Jestliže ale přetíženost stávající silnice ze Slaného do Velvar deseti tisíci vozidly denně, stejně jako vysoké procento nehodovosti ve zmíněném úseku, nebudou brány vážně, starostové jsou odhodláni zablokovat komunikaci třeba vlastními těly. Tak, jak už před časem upozornili.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení