„Studentskou architektonickou soutěž Antonína Raymonda, která se koná každé dva roky, jsme založili v roce 2011 s cílem obohatit plány města o odvážné, neotřelé a inspirativní studentské nápady. Mladí lidé tak pomáhají vytvářet a zlepšovat prostředí na Kladně, a tím i život všech obyvatel. Je skvělé, že to funguje a že se každý rok do soutěže hlásí zhruba desítka talentovaných architektů. Zadání by mohlo odradit i profesionální architekty, je skutečně složité. Prostor sídliště je zahuštěný a důležitá je reflexe toho, kdo na sídlišti bydlí, čehož se studenti zhostili dobře,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek.

Hlavní cenu pátého ročníku Ceny architekta Antonína Raymonda vyhrála Olga Lebedeva z fakulty architektury ČVUT Praha. Získává tak dvoutýdenní pobyt v Japonsku. Druhé místo získaly dvě autorky - Lenka Watersová také z ČVUT Praha a Diana Hodulíková z fakulty architektury VUT Brno. Cena za druhé místo - 30 000 korun, se bude dělit mezi tyto dvě soutěžící. Na třetím místě se umístil návrh Dominiky Tesárkové z fakulty architektury ČVUT Praha, která tak získala finanční cenu ve výši 15 000 korun.
  
Antonín Raymond, kterého pro Kladeňáky před časem „objevila“ kladenská historička a badatelka Irena Veverková, je jedním z nejvýznamnějších českých architektů, kteří se proslavili v zahraničí. Díky svému působení v Japonsku je dokonce považován za zakladatele novodobé japonské architektury.

„Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Gunma Music Center v Tokiu, která je zapsaná na seznamu symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. V roce 2010 udělilo zastupitelstvo města Antonínu Raymondovi in memoriam čestné občanství Kladna,“ připomněla na vernisáži historička Veverková, která má tu čest, podobně jako architekt David Vávra, přidávat si už pět let příjmení slavného Kladeňáka ke svému.

Své zážitky z Japonska sdělila návštěvníkům vernisáže i vítězka minulého ročníku 2017 Dominika Kovandová.

Večerem provedla mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. O hudební doprovod v japonském duchu se postaral muzikolog Vlastislav Matoušek s dcerou. Expozice bude ve vstupní hale Kina Sokol k vidění do pátku 20. března.