VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lánští obchvat s objezdy vítají, jiným je trnem v oku

Lány,Koleč-Nejvíce kruhových objezdů na počet obyvatel v celém regionu. Tímto privilegiem se mohou pochlubit Lány na Kladensku. Na obchvatu obce jsou vybudovány tři. Stejný počet jich je i v největším středočeském městě Kladně

20.2.2008
SDÍLEJ:

Zatím co po loňské novele silničního zákona se řidiči na kruhových objezdech potýkali s problémem chybné signalizace při vjezdu, nyní patrně pro jistotu většina z nich nebliká ani při výjezdu.Foto: Deník/Zuzana Vlková

„Důvodem stavby obchvatu je nedaleká skládka odpadu. Ta sice leží v katastru sousedního Rynholce, nicméně většina nákladních automobilů, které na skládku jedou, směřovala přes celé Lány. S tím samozřejmě souvisí nejen hluková zátěž a prašnost, ale i fakt, že některé automobily poztrácely v obci část svého nákladu,“ uvedl pro Kladenský deník místostarosta Lán Václav Fencl. Zatímco Rynholec podle jeho slov získává z provozované skládky poplatky, Lány a přidružený Vašírov z ní příjmy nemají, ačkoli jsou dopravně mnohem více zatíženy.

Obec proto vstoupila do jednání s krajem, který se stal zadavatelem stavby. Práce na obchvatu byly zahájeny v roce 2004, o dva roky později byl dokončen první ze tří kruhových objezdů. Celkové ukončení již třetí etapy celé stavby je předpokládáno v roce 2009.

Obchvat Lán má ale i své kritiky. Někteří motoristé namítají, že mnohem účelnější by bylo vybudovat kruhový objezd na asi půldruhého kilometru vzdálené křižovatce Stochov–Slovanka, kde se v minulosti stalo několik vážných dopravních nehod. Představitelé samospráv zase oponují argumentem, že jejich obce jsou nákladní dopravou rovněž velmi zatížené. Mají přesto ve srovnání s Lány při žádostech o vybudování obchvatu smůlu, neboť prý u nich nebydlí středočeský hejtman, ani nemají sídlo prezidentů. S tím lánský místostarosta nesouhlasí. „O obchvatu obce bylo rozhodnuto ještě dříve než se k nám hejtman přistěhoval,“ prohlásil Fencl.

Základem úspěchu je prý dobře zpracovaný územní plán a žádost. Proti výše zmíněným argumentům kritiků se ohradil také mluvčí středočeského krajského úřadu Martin Kupka, jenž je označil za pouhé pomluvy.

Obce trápí těžké náklaďáky, často si musí pomoci samy

Starosta obce Koleč netouží po kruhovém objezdu ani křižovatce. Má větší problém, chce se zbavit nákladních aut. I když opakovaně žádal v minulosti kladenský magistrát, aby mohl do obce umístit zákazové značky, které omezí tonáž vozidel nad 7,5 tuny, nebyl nikdy úspěšný.
„Kladenský odbor dopravy vše zamítl z důvodu, že by pro náklaďáky neexistovaly žádné objízdné trasy,“ řekl starosta Kolče Radek Moulis. Desítky těžkých aut ničí silnice i v sousedních Otvovicích a Zákolanech.

„Na základě tohoto jsme se domluvili s celním úřadem. Bylo vybráno místo v Kolči, kde bude umístěna mobilní váha. Vznikl ale další problém, neboť se jednalo o silnici III. třídy ve směru na obec Třebusice. Souhlasili jsme s tím, aby objízdná trasa byla vedena po místních komunikacích, souhlasila s tím i Správa a údržba silnic, ale tento záměr nepovolily kladenský magistrát a policie. Tvrdily, že objízdná trasa by nesplňovala parametry pro obousměrný provoz,“ doplnil starosta Moulis. Kolečští záležitost vyřešili šalamounsky a zřídili pro tyto účely obecní policii, která dnes čítá pět zaměstnanců a má dohled v dalších šestnácti obcích Kladenska.

“Od té doby máme klid. Když jsme se nezbavili náklaďáků, dostali jsme sem alespoň značku se čtyřicítkou. Strážníci vybírají pokuty a každý si rozmyslí jet tudy jako šílenec. Obec z toho má prospěch a strážníci na výplaty,“ uvedla obyvatelka Kolče.

„Koupili jsme radar na splátky v hodnotě půl milionu korun. Za půl roku jsme na pokutách vybrali 1,4 milionu. Co se týká rychlosti, máme pokoj. Náklaďáků se sice asi definitivně nezbavíme a navíc k nám jezdí ještě i ty, které mají zákaz přes Černý Vůl, ale pětadevadesát procent řidičů se naučilo rychlost dodržovat,“ uzavřel starosta Kolče Radek Moulis.

„Je pochopitelné, že když v Lánech bydlí hejtman a jezdí tam prezident, je to o něčem jiném. Spokojíme se s tím co máme. Jen jsem zvědav, kdo nám nahradí popraskané domy a vozovky,“ řekl muž z Kolče.

Objezd u Jenče bude sloužit jako přípojka na rychlostní silnici R6

Nový kruhový objezd vznikl také mezi obcemi Pavlov a Jeneč, který bude mimo jiné sloužit jako přípojka na rychlostní komunikaci R6, jež by měla být v tomto roce dokončena. Většina řidičů však v tomto místě s objezdem nepočítá a vzhledem k tomu, že zbývají asi dva měsíce do jeho kolaudace, ještě není zřetelně označen. Proto je těsně před ním často slyšet skřípění brzd aut překvapených řidičů. „Na základě jejich stížností vzneslo zastupitelstvo Jenče na Středočeský kraj požadavek , aby objezd byl lépe označen. Řidiči s ním nepočítají a na poslední chvíli před ním manévrují,“ sdělila místostarostka obce Jeneč Zdeňka Mulíčková.

(rob, hus, vlk)

20.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník - výroba. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - stravenky, - příspěvejk na penzi. Pracoviště: Stachema cz s.r.o. provoz slaný, U Ploché dráhy, č.p. 294, 274 01 Slaný 1. Informace: Kamila Mlynarčíková, +420 312 500 051.

Výroba - Výroba Tiskaři 20 000 Kč

Pracovníci polygrafie Obsluha polygrafických strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyučení v oboru polygrafie vítáno. Jinak zaučíme., Pracovní doba:, Po - Pá: , Osmihodinový režim : 6 -14hod, 14 - 22hod., Z Kladna zajištěna autobusová doprava.. Pracoviště: Martin peroutka, Třinecká, č.p. 674, 273 43 Buštěhrad. Informace: Eva Humlová, +420 720 958 584.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 300 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromontér - revizní technik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - dobrý zdravotní stav, - vzdělání v oboru elektro. - vyhl. č. 50/1978 Sb. § 9 (výjimečně § 6 uvedené vyhlášky) , - spolehlivost, pečlivost v pracovním nasazení, - praxe v daném oboru vítána, - trestní bezúhonnost , , Platové podmínky: , - platová třída 8. dle NV o platových poměrech zaměstnanců; platový stupeň dle dosažené praxe + zvláštní příplatek, , Pracovní doba: , - 6.45 -15.15 , - pracoviště v dosahu MHD Kladno , , Nabízíme: , - perspektivní zaměstnání ve státní správě , - vlastní stravovací zařízení , - možnost ubytování, - příspěvek na stravu, rekreaci, kulturu z FKSP, , Bližší informace o pracovní náplni a přijímacím řízení podá pracovník personálního , oddělení věznice telefonicky, případně osobně na kontaktní adrese., U přiloženého životopisu je nutný souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby , přijímacího řízení dle zákona 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění., , KONTAKT:, Personální oddělení Věznice Vinařice - Mgr. J. Černý, Tel. : 312 291 748, email:jcerny@vez.vin.justice.cz. Pracoviště: Věznice vinařice, 273 07 Vinařice u Kladna. Informace: Jan Černý, +420 312 291 748,312 291 511.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení pro chemickou výrobu Chemik - operátor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -Vyučení v technickém oboru (možno i v jakémkoli oboru s rychlým zaučením), -Praxe ve výrobní firmě vítána, -Schopnost pracovat v kolektivu a v nepřetržitém pracovním režimu, -Dobrý zdravotní stav a manuální zručnost , -Spolehlivost, svědomitost, zodpovědnost , , Nabízíme:, -Práci v perspektivní společnosti a kolektivu spolupracovníků, -Nástupní plat od 21.000,- Kč do 25.000,- Kč , -13. plat, 5 týdnů dovolené , -Příspěvek na penzijní připojištění, -Výhodné závodní stravování. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zavřené okno nářadí před krádeží neochránilo

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
10

Zabavit majetek a poslat do chládku na dlouhé roky, žádá žalobce pro Ratha

NEPROPÁSNĚTE! Již zítra děti z MŠ Josefa Hory v tištěném Deníku

Kladensko - Na stránkách tištěných novin postupně představíme děti z mateřských škol našeho regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D6 se ráno převrátil kamion

Kladensko - Dopravní situaci na Kladensku zkomplikovala ranní úterní nehoda kamionu, která se stala na dálnici D6 na 14,5 kilometru nedaleko exitu na Velkou Dobrou. Nákladní vozidlo se zde ráno převrátilo a zablokovalo cestu ve směru na Karlovy Vary. Následky nejsou tentokrát fatální, pouze hmotné škody. Jak potvrdila mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková, silnice byla už po desáté hodině opět průjezdná.

Turistický spolek pro Brdy je o krok blíž vzniku: krajští radní zvedli ruce

Střední Čechy – Všestranně napomáhat budoucímu rozvoji území někdejšího vojenského újezdu v Brdech tak, aby toto cenné území s četnými rekreačními možnostmi lákalo návštěvníky. Aby uspokojilo výletníky, jimž se v tomto regionu bude líbit, budou spokojeně odjíždět a rádi se vracet. Díky přínosům z turistického ruchu se pak bude spokojeně žít i místním. Takové by mělo být poslání chystaného destinačního spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Omezit výkopy v ulicích má dokázat chytřejší práce s úředními lejstry

Střední Čechy – Hnout žlučí dokáže lidem opakované rozkopávání ulic i chodníků. Kdekdo si vybaví podobnou situaci, kdy kroutí hlavami nejen chlapi v hospodě, ale ptá se snad každý: nedalo se udělat vše najednou?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT