Pátek

Páteční večer prohřátý letními teplotami přilákal několik desítek návštěvníků přehlídky umění pod širým nebem na podprůhonský svah, aby zasedli do židlí, do trávy či na deku a užili si zahájení letošního třídenního festivalu. Kladenské dvorky tak vstoupily do 36. ročníku.

Netradiční páteční úvod se nesl v duchu první republiky i jejích neřestí. Autoři komponovaného pořadu se zaměřili na prvorepublikové, nejen kladenské, nevěstince, kterých bývalo jen v Podprůhonu celkem šest a nechyběla ani dobová sofistikovaná přednáška o pohlavních chorobách. Atmosféru doplnily stylově oděné taneční páry, hospodské odrhovačky a bouřlivý kankán. Večer vyvrcholil promítáním českého filmu Anděl s ďáblem v těle. Sobotní dvorky pokračují ve 13 hodin.

Sobota
Sobotní dvorky pokračovaly od 13 hodin vernisáží v prostoru podprůhonského Amfiteátru. Na té se jednak veřejnosti představila čerstvě osázená bylinková zahrádka, kterou si podprůhonští v uplynulých měsících vytvořili z dříve zanedbaného pruhu zeleně. Veřejný prostor malebné čtvrti i tentokrát ozdobila nová plastika – konkrétně dřevořezba kladenského rodáka Michala Sýkory.
Vernisáž zároveň připomněla sobnost Aloise Garamszegiho, jednoho ze zakladatelů tradice Kladenských dvorků, který v loňském roce zemřel. Vedle každoročně vydávaného kalendáře od Dvorků ke Dvorkům mu byla věnována menší výstava.

Letošní seznam vystavujících je rekordní, v narážce na republikové jubileum jich mělo být rovných sto. Počet byl ale překonán a prezentovalo se více než 140 umělců. „ Na Dvorcích byla opět k vidění pestrá tvorba umělců všech zaměření. Ze známějších jmen můžeme uvést Olbrama Zoubka a několik plastik Kurta Gebauera. Obrazy vystavil Petr V. Godothor a keramické objekty Hiromi Nakagawa. Zajímavou výstavku připravil na svém dvorku sochař Zdeněk Manina se svými žáky,“ řekl Petr Lukáš, který se stará o výtvarné umění.

Na dvou divadelních scénách se prostřídali například Divadlo Lampion, Divadlo NadRáno, Klub múz junior či Pražská improliga. Hudební stage u Johnyho patřila například kapelám USB, Světy, Traffic Jam nebo Dutý ale frý. Fanoušci jazzu a alternativy mohli opět zavítat na dvorek U Jedličků, kde se představil třeba Robert Balzar Trio. Ani deštivé počasí návštěvníky neodradilo.

Neděle
V neděli od 15:30 se návštěvníci mohli užít novinku v programu – historický průvod Podprůhonem v kostýmech, na kterém se představili i zástupci historických kladenských spolků, jako jsou například sokolové z Věrné gardy Sokolské župy Budečské nebo baráčníci. „Do průvodu, který vedl T. G. Masaryk, se mohl připojit kdokoli. Podmínkou je ale historický kostým,“ upřesnil další z pořadatelů Vladimír Líba.


Hlavní hudební program se odehrál o víkendu na hřišti Bukovka. To patřilo kapelám Plán B, Kupa, Elf Heart, The Drops a Abraxas. V neděli se na pódiu vystřídali Basketles, Žalman a spol. a Pohřební kapela.

O závěrečný koncert se v neděli od 18 hodin postarala Aneta Langerová.