Akce se zúčastnil také prezident Miloš Zeman, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, lánský starosta Karel Sklenička a dobrovolní hasiči.

Nejprve se uskutečnil pietní akt u hrobu prvního československého prezidenta. Slova se ujala ředitelka Muzea T.G.M. Magdaléna Elznicová Mikesková a památku prezidenta Masaryka přijel uctít také Karel Schwarzenberg. Poté se všichni přesunuli do centra obce, kde byla zapálena Masarykova vatra.

Tuto slavnostní příležitost si nenechal ujít ani prezident Miloš Zeman. „Jako každý rok, i letos pokládám za svoji milou povinnost skládat účty, co se stalo v lánském zámku a hlavně v lánském parku. V minulosti jsme obnovili Masarykův potok, který byl komunisty zasypaný, obnovili jsem zámecký skleník, napustili jsme po mnoha letech dávno vypuštěný Horní rybník. A teď mimo jiného pracujeme na skalce, která bude hotová na podzim letošního roku,“ uvedl prezident. A zároveň vysvětlil, že inspiraci k úpravám v zámeckém parku čerpal z nedávno vydané knihy od zámeckého zahradníka Krejzi.

Také lánský starosta Karel Sklenička řekl, co se v Lánech povedlo a na čem se teď intenzivně pracuje. Tím myslel zejména opravu Lánské brány, kterou do Lán přijížděl už prezident Masaryk.

Před slavnostním zapálením vatry připomněla Magdaléna Elznicová Mikesková její tradici. „Vatra byla poprvé zapálena u příležitosti oslav 85. narozenin prezidenta Masaryka,“ řekla ředitelka muzea. Tradice pokračovala i po smrti prezidenta, až do roku 1937, poté byla tradice přerušena druhou světovou válkou a komunistickým režimem. „Zapálení Masarykovy vatry se podařilo obnovit až v roce 2001 díky bývalému řediteli muzea Františkovi Povolnému a lánskému kronikáři Františku Poštovi,“ dodala.

Poté prezident Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, lánský starosta Karel Sklenička, bývalý kronikář František Pošta a starosta dobrovolných hasičů Karel Ledvinka pomocí loučí zapálili Masarykovu vatru.