Publikace autorky Šárky Máchové a kolektivu vznikala celý rok, je plná vzpomínek, historických fotografií, pohlednic, ale i obrázků ze současnosti obce.

„Velké poděkování patří Šárce Máchové, která za námi přišla a řekla, že by historii Pcher ráda vypátrala a sepsala. Ke spolupráci pozvala tým lidí, kteří jí s knihou pomohli,“ sdělila při slavnostním křtu starostka Pcher Kateřina Mahovská. Její slova doplnila autorka s tím, že kniha obsahuje stručnou historii obce, nechybí kapitoly zaměřené na zajímavé objekty ve vsi, včetně hospodářských usedlostí.

Dočtete se i o významných osobnostech, kterých není málo. K dispozici jsou i snímky z dob socialismu, jak například probíhaly májové oslavy a další akce. Zastoupení mají i místní spolky. „Doufám, že se kniha bude líbit. Osm set let existence obce stojí za to,“ řekla spisovatelka Šárka Máchová. Vydáno bylo 1000 výtisků.

Obec Pchery čítá aktuálně 2000 obyvatel a složena je ze dvou částí Pchery a Humny a nechybí ani bývalá hornická osada Theodor (lidově Kréta).

Součástí víkendových oslav byly i pouťové atrakce a pouťový trh, Den otevřených dveří v hasičské zbrojnici, sobotní večerní zábava v podání kapely All Right Band. V neděli se konala bohoslužba v kostele sv. Štěpána.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.