Kromě promítání zpěvákova poselství diskutovaly policistky se školáky o tom, kam zatelefonovat v případě nebezpečí, jak se například zachovat když dítě na ulici osloví cizí člověk, případně ho láká do auta. Policistky připomněly i to, jak může být nebezpečné vstoupit s cizí osobou do výtahu nebo ji vůbec vpustit do domu Za správné odpovědi obdrželi školáci gumové náramky s logem projektu, samolepky, kvítky pomněnek nebo reflexní myšky na aktovku se závěsem. Kromě Kladenska směřují místní preventistky kampaň i do škol Rakovnicka a Berounska.

Stovky ztracených dětí

V České republice bylo v loňském roce pohřešováno 1132 dětí a z toho tři dosud nebyly vypátrány. Po několika dětech pátrali vloni také policisté na Kladensku. Z domova odejdou a nevrátí se z různých důvodů. Často je pátrání s dobrým koncem. Nezřídka totiž vede k odchodu dítěte z domova zdánlivě maličkost a na první pohled neřešitelný problém. Pokud se dítě nestane přímo obětí únosu či jiného závažného trestného činu, téměř vše ostatní se dá vyřešit.

Zpěvák Marek Ztracený pomáhá

Prostřednictvím krátkých spotů a textů svých písní v projektu „Ztracený ať zůstane jen jeden“ zpěvák vzkazuje, že někdy se problémy zdají horší, než vlastně jsou, že se dají řešit, a že není třeba před nimi utíkat. Poselství oblíbeného interpreta cílí zejména na náctileté.

| Video: Youtube

Cílem projektu je upozornit na problematiku pohřešovaných dětí a na mechanismus pátrání po nich. Každé video vychází z některé z písniček Marka Ztraceného a za doprovodu jeho komentářů přibližuje každodenní život, který je někdy veselý, jindy smutnější. Posluchače vybízí k vnímání, byť z pohledu dospělých malicherných, problémů dětí, které je samy nedokáží zvládnout a jako jediné řešení svízelné situace zvolí útěk. „ Když mě policejní plukovník Jan Rybár oslovil, zaujala mě ta energie a nadšení pro věc. A protože i já jsem táta a nikdy netušíme, co se může s dětmi přihodit, rozhodl jsem se myšlenku podpořit a dát veřejně vědět, že jsou tu lidé profesionálové, kteří jsou připraveni člověku v nouzi pomoci“, vysvětluje spolupráci Marek Ztracený.

Mechanismus pátrání

Pohřešování dítěte je vždy velice závažná událost, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací.

V případě pátrání po pohřešovaném dítěti, které může být ohroženo na zdraví či životě se využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Díky tomuto efektivnímu nástroji se informace o pohřešování dostává velmi rychle k veřejnosti zejména prostřednictvím médií nebo například přihlášením k odběru novinek o aktuálních informacích o probíhajícím pátrání. Čím více lidí se dozví o pátrání, a čím rychleji se pátrání zahájí, tím větší je šance, že pohřešované dítě bude nalezeno.

„Při pátrání po dětech je důležitá rychlost zahájení pátrání, zapojení široké veřejnosti a také aktuálnost zjištěných informací o dítěti. I z toho důvodu je nutné při oznamování pohřešování předat policii co nejvíc informací o dítěti. Nejlépe aktuální fotografii, popis oblečení, informace o zdravotním stavu, kontakty na kamarády a další,“ připomíná Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a dodal: "V rámci prevence je důležité s dětmi především komunikovat a z pohledu rodiče nebo osoby, které je dítě svěřeno, také mít přehled o tom, s kým se stýká, kam chodí a podobně."

Ztracených dětí loni ubylo

S ohledem na pandemii covid-19 je ze statistického hlediska za loňský rok patrný pokles pohřešovaných dětí. „Oproti roku 2019 bylo pohřešováno o 494 méně dětí. I přesto bylo v roce 2020 pohřešováno celkem 1132 dětí a z toho tři děti nebyly dosud vypátrány. Ke zmiňovanému poklesu došlo zejména z důvodu distanční výuky, homeoffice rodičů, uzavření některých provozoven a samozřejmě kvůli vládním opatřením a s nimi spojenými kontrolami dodržování nařízení ze strany Policie České republiky,“ potvrdila Zuzana Pidrmanová z oddělení prevence Policejního prezídia České republiky.

Vzhledem k tomu, že se situace kolem pandemie zmírňuje a děti se vracejí po delší době do kolektivu, je nutné vnímat jejich chování. Po tak dlouhé době, kdy byly odloučeny od svých vrstevníků, může pro ně být náročné opětovné navázání sociálních kontaktů.

Historie Pomněnkového dne
Tradici Pomněnkového dne si připomínáme od 80. let 20. století. Tehdy 25. května 1979 se v New Yorku cestou do školy ztratil šestiletý Etan. V tu dobu kvetly pomněnky, a přestože se rozběhlo rozsáhlé pátrání, navzdory zveřejnění fotky na krabicích od mléka, nikdy nebyl nalezen. Pomněnka se tak stala symbolem pohřešovaných dětí.