Jak řekl předseda kralupského KČT, Zdeněk Vejrosta, letošní ročník patří k těm silnějším, jelikož účastníkům přálo nádherné slunečné počasí a krátce po třinácté hodině napočítali pořadatelé v cíli přes dva tisíce zúčastněných. „Máme volný start, lidé mohou vycházet odkud chtějí, nemusejí chodit organizovaně. Rekord byl dosud 2141 účastníků, který jsme měli v roce 2011. Kromě pochodu samotného a individuálních zážitků po cestě se snažíme vytvářet v cíli na Okoři další lákadla jako zážitkovou turistiku, netradiční hry či malý turistický závod. Na louce pod zříceninou jsou dále už několik let i atrakce a stánky,“ řekl předseda KČT Kralupy.

„Mezi standardní starty patří historicky ten z Kralup. Druhý oficiální start jsme udělali také v Zákolanech, abychom vytvořili kratší dětskou trasu pro rodiče s kočárkem, která má sedm kilometrů. Všechny ostatní starty jsme zrušili a nechali na každém ke zvážení, odkud chce vyjít. Přihlásí se nám až v cíli ve stanu. Všichni zde získávají diplom, účastnický náramek, sušenku a razítko,“ popsal Vejrosta. Organizátoři letos pro své rozlišení zvolili zářivě zelená trička s logem pochodu, kde je vyobrazený rytíř v brnění s helmicí, v rukou s praporkem a štítem. Podle Zdeňka Vejrosty se na realizaci akce podílí sedm desítek lidí a vše se připravuje s dostatečným předstihem. Kromě jiného je potřeba zajistit i smluvní autobusy pro zpáteční cestu. „Někdo si udělá celodenní výlet, takže je dost těch, kteří jdou obě cesty pěšky. V prvních letech, kdy chodilo kolem tří až pěti set lidí, bývala trasa mnohem delší, a to z Kralup do Okoře a zpět. Pro řadu účastníků to bylo ale moc dlouhé, takže jsme trasu v devadesátých letech minulého století zkrátili a cíl je na Okoři,“ vysvětlil Zdeněk Vejrosta.

Jako KČT jsou v Kralupech nad Vltavou zaměřeni na mládež. Mají zhruba 280 členů, z toho je 140 dětí a mládeže. „Nyní nás čeká spousta závodů a prvního května turistický pochod Dvořákova Nelahozeves, který se jde z Kralup do Kralup,“ dodal předseda. Nejmladším účastníkům letošního pochodu na Okoř nebyl ani rok, k takovým patřily děti v kočárcích. Nejstaršímu bylo bezmála devadesát roků a tím byl turista z Kladenska.