Datum 21. března je symbolické. Přibližuje podstatu postižení Downovým syndromem, kdy v genetické výbavě jedince je o jeden, 21. chromozom, navíc.

Všichni, kteří vyjadřují podporu lidem s touto vrozenou vadou, si tento den oblékají rozdílné ponožky. Když se dají dvě ponožky patami k sobě a jedna se obrátí, připomínají chromozom X způsobující onu nemoc. Z tohoto důvodu se staly rozdílné ponožky symbolem tohoto dne. Ponožkový den svým významem upozorňuje veřejnost, že i ti, kteří se narodili s handicapem, mají právo na plnohodnotný život.

Mezi školy, které se Ponožkového dne zúčastnily, patří i 2. základní škola Komenského náměstí ve Slaném. Kluci i děvčata podpořili akci barevnými ponožkami, psali povídky na ponožkové téma, malovali i vyráběli ponožkové dárky pro nastávající prvňáčky. ,,Naše třídní učitelka Dagmar Machálková nám o dětech s Downovým onemocněním vyprávěla. Je to smutné, a proto chceme i my pomoci. Celá třída jsme si vzali barevné ponožky a vyráběli o pracovní výchově dárečky z ponožek,“ svěřila se Terezka Čandová z 5. třídy školy. Doplnila, že třída se zapojuje kromě toho i do sběru hliníkových plechovek ve prospěch kočičího útulku Srdcem pro kočky ve Vrbičanech u Klobuk.