Vedení slánské radnice aktuálně oslovilo odborníky, kteří se budou problémem podrobně zabývat. „Rádi bychom uskutečnili hydrogeologický průzkum. Ten již schválila rada města a rozhodovat o tom budou ještě i zastupitelé. Oslovili jsme společnost, na kterou jsme dostali velmi dobré reference ze Středočeského kraje. S odborníky jsme měli první schůzku. AŽ to zastupitelstvo posvětí, akci spustíme,“ potvrdil místostarosta Radek Vondráček (ANO).

Následovat podle jeho popisu bude prověření tělesa hráze, případných průsaků, tektonických zlomů a dalších faktorů, které prokáží, kde a proč se voda ztrácí. „Tím získáme seriózní analýzu a budeme konečně vědět, kde je problém,“ řekl místostarosta. Průzkum bude podle něj stát několik set tisíc korun.

Voda patří Povodí Vltavy, stejně jako hráze. Některé cesty okolo jsou města a částečně i soukromé. „Jelikož je Novas prakticky jedinou velkou vodní plochou ve městě a navíc se nacházíme ve srážkovém stínu Krušných hor, je pro nás jeho zachování a udržení vody v krajině prioritou,“ dodal Vondráček.

Velký slánský rybník
Rybník je majetkem města. Byl postaven již v roce 1951. Od počátku slouží jako retenční nádrž pro Slaný. Jelikož hráz od začátku propouštěla, musela být několikrát opravována a rybník byl osazován rybami až od roku 1954. Oficiálně byl předán do užívání až v roce 1956. Generální oprava hráze byla následně provedena v roce 1971. Dlouhé roky o rybník pečují slánští rybáři.