Památce T. G. Masaryka se přijeli do Lán poklonit i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a předsedové horní a dolní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD), Radek Vondráček (ANO) a další politici a významní hosté. V Muzeu T.G.M. v Lánech byla ve středu zahájena také výstava T. G. Masaryk a Svatá země. Výstavu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice. Expozice prezentuje dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let.
Výstava se dotýká i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál. Autoři výstavy jsou Robert Řehák a Jiří Čistecký z Ministerstva zahraničních věcí.

Vernisáže v Muzeu T. G. Masaryka, která se uskutečnila v den 168. výročí narození prezidenta T. G. Masaryka se zúčastnila zástupkyně velvyslance paní Liat Wexelman, zástupci obce Lány Ernest Kosár a Ivana Píšová a zástupci spolků: Masarykova společnost, Masarykovo demokratické hnutí, zástupci Československé obce legionářské, zástupci České obce sokolské a zástupci Svazu bojovníků za svobodu. Úvodní slovo pronesla ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník, Magdalena Elznicová Mikesková

Masarykův vztah k židovské otázce je dodnes velice aktuální a vystihuje ho také citát předního historika na toto téma profesora Miloše Pojara : „Masarykova kampaň proti antisemitismu působila očistně v širokých vrstvách české společnosti a přispěla rozhodující měrou k tomu, že moderní český národ vstoupil do 20. století jako jeden z národů poměrně nejméně zatížených antisemitismem v Evropě vůbec.“ Miloš Pojar.

T. G. Masaryk se o židovskou tematiku zajímal od útlého dětství, kdy se setkával, v profesorském období pak vystoupil aktivně v kauze „Hilsneriáda“ proti pověře o židovské rituální vraždě. I v prezidentském období se o židovskou problematiku živě zajímal.
Otcův odkaz naplňoval i Jan Masaryk, který v době, kdy byl velvyslancem v Londýně a pak také jako ministr zahraničních věcí aktivně podporoval vznik státu Izrael.

Březnový sníh zasypal i Tuchlovice.
OBRAZEM: Březnový sníh zasypal i Tuchlovice
Ilustrační foto.
Výtržník ohrožoval v Kladně muže pistolí, teď mu hrozí dva roky za mřížemi