Ve Smečně nechyběla přehlídka vojenské techniky a pravý vojenský guláš uvařený v polní kuchyni. Slánské partě velel v sobotu člen SpS Lukáš Vorlíček. Jak doplnil předseda patriotů, Martin Doupovec, letošní akce byla zpestřena o vojenské terénní vozy Praga V3S, takzvané vejtřasky. "Příchozí mohli zhlédnout i tankovou bitvu modelů tanků v poměru 1:16. Setkání navštívila tradičně i starostka Smečna Pavla Štrobachová. Přestože bylo nevlídné počasí a v sobotu vytrvale pršelo, do Smečna dorazilo návštěvníků i s dětmi poměrně dost,“ sdělil Doupovec.

Akce, která se na řadě míst konala napříč republikou, se zúčastnili jak milovníci československé historie, tak kluby vojenské historie, muzea a veřejnost.

Předválečné bunkry - řopíky byly postaveny s cílem bránit Československo před nacistickou "Třetí říší", nicméně se na podzim 1938 museli českoslovenští vojáci stáhnout a bunkry tak zůstaly opuštěné a některé byly zničené. Cílem akce je vrátit alespoň na jednu noc do bunkrů život a připomenout všem, proč byly tyto řopíky zbudovány.

Kvůli deštivému počasí letos ale některé řopíky osiřely. K tuřanskému se další slánská parta letos nevydala, jelikož stojí v poli, které bylo velmi rozbahněné. Přesto novým nátěrem v původních maskovacích barvách svítí do dáli. Nové maskování dostal v uplynulých dnech i řopík na okraji Studeněvsi.