V Kladně aktuálně fungují obě městská koupaliště v Bažantnici a na Sletišti a stejně tak krytý bazén. „Letní koupaliště Sletiště má navíc zbrusu nový padesátimetrový antikorový plavecký bazén, další nový stánek s občerstvením i nový adventure minigolf,“ potvrdil ředitel Sportovních areálů města Kladna František Bureš.

Ve Slaném je situace horší. Letní plovárna je v rekonstrukci a aktuálně nefungují ani fontánky ani v sousední Kumpánově zahradě, která po rekonstrukci právě otevřela. „Vodní prvky v Kumpánově zahradě zůstanou vypnuty minimálně do pátku 22. července. Důvodem je nutná oprava celé hydroizolační stěrky v kašně a v rameni kašny, která byla dohodnuta se zhotovitelem při dnešním přejímacím řízení v rámci odstraňování vad. Návštěvníkům se velmi omlouváme a děkujeme za pochopení,“ sdělila manažerka rozvoje města Slaného Magdaléna Stýblová. Od soboty by vše mohlo být tedy už v provozu.

Místní tak mají alespoň možnost osvěžit se v krytém aquaparku, který už je po rekonstrukci i reklamaci tobogánu v provozu už druhý měsíc. Výhodou je i letní travnatá terasa, kterou lidé také hojně využívají. A osvěží i mlžítko, které bylo na terasu přemístěno před časem z náměstí.

V centru města se lidé zpravidla proto osvěžují u historické pískovcové kašny, ale i ta má technické problémy a přestala fungovat. Čeká ji velká rekonstrukce. Vše je do jisté míry patrně zaviněno i slánskou extrémně tvrdou vodou. Kvůli tomu, že je léto, pracovali na zprovoznění chrličů vody v kašně dělníci a už uplynulý pátek se je podařilo uvést do chodu. Nyní chrlí kašna vodu jak z hlavy lvů, tak z centrální makovice.

„Technici vyměnili motory a čerpadla tak, aby vodní okruh fungoval. Nikdo ale neví, jak dlouho to vydrží. Mechanismus historické kašny je za hranicí životnosti a šachty, které jsou v podzemí je třeba sloučit do jedné. Je potřeba vypracovat novou projektovou dokumentaci a hlavně vyčlenit potřebné finance z rozpočtu,“ řekl za Odbor správy majetku Městského úřadu ve Slaném Martin Nič z úseku výstavby a údržby.

A bez koupaliště se letos poprvé musí obejít i lidé v Otvovicích, v bydlišti zpěvačky Lucie Bílé. I zde má oblíbené koupaliště problémy a z bazénu se ztrácí voda. Vedení obce proto rozhodlo, že letos koupaliště poprvé neotevře a bude se muset provést rekonstrukce. Svému účelu místní plovárna slouží zhruba od konce šedesátých let minulého století a postavena byla Otvovickými v Akci Z.

Prímově se ochlazují na druhé straně třeba ve Vraném, kde se o místní požární nádrž starají hasiči a je provozována jako koupaliště. Pro fandy přírodního koupání je vhodný dále například i Malovarský rybník ve Velvarech, kde je vytvořeno i zázemí s občerstvením.