Například oslovená Albína Nistorová z Kladna-Dubí řekla, že k volbám nechodí. „Dokud byl manžel naživu, tak jsme volili, ale teď na to kašlu. Stejně se nic nezmění. Musím vystačit s malým důchodem, všechno zdražují, a to jsem celý život pracovala v Poldovce. Je to bída,“ řekla důchodkyně, která nakonec dodala, že možná volby vezme na milost a nějaký tip do urny vhodí.

Naproti tomu Zuzana Ševčíková, která v Kladně chodí volit pravidelně, je příkladem pro celou rodinu. „Nikdo jiný u nás doma volit nechce. Na druhou stranu si pak nesmějí stěžovat,“ řekla žena, která do místnosti dorazila s dvouletou dcerou Eliškou.

Stejně jako jiné roky, nechyběli prvovoliči i dříve narození. Mezi nováčky voleb patřil například gymnazista Karel Kučera z Kačice. Naopak ke dříve narozeným Božena Bernášková z Kladna-Švermova (Hnidous).

„Kolikrát jsem volila, to už si nepamatuji, ale nikdy jsem nevynechala. Jednou mi přinesli urnu domů, když jsem marodila,“ prohlásila vitální jedenaosmdesátiletá žena, která je Kladeňačkou sedmačtyřicet let. Mezi nejstarší voliče v Kladně pak patřila dvaadevadesátiletá paní, která volila v Doberské ulici.

Volební komise neregistrovaly zprvu nápor voličů, jaký byl při prezidentských volbách, přesto si lidé někde museli několikaminutovou frontu před plentou vystát. Avšak jaká nakonec bude letos celková procentuální účast, si netroufl odhadnout v pátek v podvečer žádný laik. „Pokaždé je to jiné, možná bych vám toho více vyčetla z křišťálové koule,“ řekla s nadsázkou jedna z oslovených kladenských předsedkyň.

Účast narůstala

Přesnější čísla naopak přineslaVmluvčí kladenské radnice Lenka Růžková, která v pátek v 16.22 hodin hlásila účast 9,5 procenta voličů. V 18.31 hodin se číslo vyšplhalo na 16,5 procenta. Později ještě trochu narostlo a překročilo 20 procent.

Komunální volby, které začaly v pátek ve 14 hodin, pokračují i v sobotu od 8 do 14 hodin. Pak se volební místnosti napříč okresem zavřou a začne sčítání hlasů. Komu dají voliči do rukou moc ve městech a obcích se ukáže večer.