Úderem 14 hodiny se proto včera a dnes v 8 hodin otevřely slavnostně vyzdobené volební místnosti. Ať už se volí na městském úřadě, ve škole, v buňce, na statku nebo třeba na faře, nikde nechybí nad vchodem české vlajky, ve volebních místnostech řádně upravené nástěnky, volební lístky i seznamy voličů, v neposlední řadě pak plenty a volební urny.

Mimo povinné výbavy má volební komise na stolech často občerstvení v podobě domácího či zakoupeného pečiva. Na stolech se kromě mobilů objevují časopisy a knihy pro ukrácení dlouhé chvíle. Kromě docela zapadlých maličkých vesnic, kde nežije velké množství voličů, si předsedové komisí volební účast v pátek odpoledne vcelku pochvalovali. Mimo zkušených volebních komisařů zasedli do křesel i úplní nováčkové.

Volit přišli dále nejen ti, kteří mají trvalé bydliště ve své obci, ale i ti, kteří fyzicky žádné nemají a jsou hlášeni na obecním úřadu. Svoje volební právo využili na už v pátek také odsouzení ve Věznici Vinařice. Z 1084 odsouzených je oprávněno volit 1008, přičemž zájem o volbu prezidenta projevilo ještě ve čtvrtek 462.

V některých obcích se lidé do místností úderem čtrnácté hodiny doslova nahrnuli, jinde to bylo volnější.

Davy lidí čekaly před kladenskými volebními místnostmi už několik minut před čtrnáctou hodinou, jinak tomu nebylo ani v případě volebních místností na rozdělovské 6. ZŠ v Kladně. Zajímavostí byl fakt, že nejkratší cestu za volební plentu tam měla ředitelka školy Ivana Bešťáková, která ušla při cestě ze své kanceláře do volební místnosti pouze pár kroků.

Škála voličů byla široká. Volilo mnoho mladých lidí, svůj hlasovací lístek vhodilo do urny ovšem také hodně seniorů. Některé voliče k urně doprovodili jejich čtyřnozí mazlíčci, své rodiče i prarodiče zase doprovázely děti. V Kladně dokonce jedna žena volila s několikaměsíčním miminkem v náruči.

Zájem o volby byl podle družeckého volebního komisaře Vladimíra Drvoty, který funkci vykonává potřetí v řadě, v jeho vesnici poměrně velký. „Aby si lidé odnesli příjemný zážitek, při volbách už dvacet roků pořádáme zároveň i výstavu fotografií ze života obce, kde se mohou příchozí pozastavit a na snímcích se i poznat,“ říká předseda volební komise ve Družci a zároveň fotograf Vladimír Drvota. V komisi jejich obce, kde je kolem 800 voličů zasedlo celkem sedm členů plus zapisovatelka. Jak potvrzuje předseda, komise je složena až na zapisovatelku ze samých důchodců. "Již první den přišla volit téměř polovina voličů, například i 93 letá paní Jindřiška Lintymerová (v červeném kabátě na snímku a s historickým, stále platným, občanským průkazem), ale i mnoho nejmladších voličů. Jiní přišli i se svými dětmi či vnuky, nebo čtyřnohými miláčky," dodal předseda komise.

Senioři jsou aktivní také na Slánsku. Ve volebních okrscích v místních částech Trpoměchy a Želevčice zasedli hned dva muži, kteří už slaví třiaosmdesátku. „Narozeniny jsem měl minulou sobotu. U voleb jsem byl až asi desetkrát. Pan starosta mě vždy požádá, takže jdu. Vloni jsme zasedali v mobilní buňce a před tím roky u Protivů v obýváku. Dnes poprvé jsme v rekonstruované sokolovně a je to tu skutečně překrásné. Obdivuji, že to noví majitelé takto přestavěli, ani jsem už nedoufal, že ten barák dá někdo někdy dohromady. Roky se na tom dělalo a vystřídali se i majitelé. Ale je to tu opravdu nádherné,“ vyjádřil se Miroslav Sladký.

S velkým nadšením se voleb účastnili také senioři z kladenského Domova pro seniory. „Vážně si obálku nemohu nechat? Chtěla jsem si ji schovat na památku,“ oponovala jedna ze seniorek komisi, když jí bylo vysvětleno, že hlasovací lístek bez bílé obálky nebude platný.
 

Volby ve Věznici Vinařice začaly kolem třetí hodiny, kdy se do věznice dostavila volební komise z obce Vinařice. V době voleb bylo ve věznici umístěno 1084 odsouzených, z toho jich 1008 bylo oprávněno zapojit se do voleb. Do zvláštního seznamu voličů se nechalo zapsat 462 odsouzených.

"Do urny svůj hlas nakonec vhodilo 409 vězňů, zbývajících 53 nemělo v pořádku doklady, anebo si svoji volbu rozmysleli. Přesto lze konstatovat, že počet voličů byl vyšší o více jak 100 nežli v prvním kole prezidentských voleb v roce 2013 a téměř dvojnásobný oproti podzimním volbám do poslanecké sněmovny. Všichni odsouzení odvolili již v pátek. Průběh voleb byl klidný a bezproblémový jako vždy a všichni odsouzení, kteří projevili zájem volit, měli šanci předstoupit před volební komisi, " řekl mluvčí věznice Ivan Suchý.

Velmi příjemné a přátelské prostředí bylo v sobotu dopoledne ve Slaném v okrscích v základní škole na Komendě a například v mateřince U Divadla. Zapsáno bylo více jak dva tisíce voličů. Jak zjišťovala externí redaktorka Kladenského deníku, Hana Tichá, lidé přicházeli do k volbám vesměs s dobrou náladou. Jeden z voličů se dokonce nechal slyšet, že hrubě nesouhlasí s tím co se stalo u voleb v pátek současnému panu prezidentovi. „Tu káču, co ho napadla, měl vzít holí přes hubu a byl by pokoj! Tohle by se v Americe nestalo a i když, tak by provokatérka už nebyla,“ prohlásil volič.