Od dopoledních hodin provázelo účastníky krásné slunečné počasí, přičemž na startu všechny přivítaly Jitka Thonová z Klubu českých turistů Slaný společně s Helenou Mohylovou. K nejsvižnějším patřila letos trojice Slaňaček s nordic walkingovými holemi, které se do cíle po absolvování patnácti kilometrů vrátily už po dvanácté hodině. "Bylo to fajn, vyšly jsme po osmé hodině, stihly celou trasu, včetně zastávky v Asijském muzeu v Ledcích a ve Vinařství ve Kvíci. Jsem moc ráda, že slánští turisté pochody pořádají a s kamarádkami jsme si to opravdu užily," řekla nadšeně Eva Schejbalová.
Další pěšáci docházeli postupně, přičemž cíl v Dobešce je až do 16 hodin. Tradičně si za abolvování pochodu odnesli všichni diplom, razítko i sladkou odměnu.

Historie Aujezdce

Šternberk je východní část vesnice Ledce u Slaného. Svůj název získal od hraběte z Martinic po jeho manželce, která pocházela z rodu Šternberků, avšak lze se setkat se i s mnohem staršími názvy, jako jsou Aujezdec, Újezd, Bílý Újezdec či Bílý Újezd. Významným se stal díky dřívějším lázním.
Protéká zde Šternberský potok. Kolem rybníka Šternberk a v jeho blízké lokalitě se nachází veliký počet státem chráněných lipových alejí, které se táhnou směrem na Smečno.
Roku 1789 byla ves přejmenována na Šternberk a už roku 1801 v těchto místech Martinicové, kteří vlastnili města a panství v okolí (mj. Smečno, Okoř, Slaný), nechali zřídit lázně Šternberk s výstavnou kolonádou. Lázně bývaly oblíbenými lázněmi Pražanů. Léčilo se zde i velké množství významných osobností, např. Karel Havlíček Borovský těsně po čtyřletém vyhnanství v jihotyrolském Brixenu, na doporučení doktora Podlipského.

Odsud se již těžce nemocen přesunul do Prahy, kde 29. července 1856 umírá. Dále to byl filolog Josef Jungmann, který zde napsal své Zápisky (stěžuje si v nich na hanebnou češtinu tehdejších měšťanů), historik František Palacký, který si zde prohlédl Martinicův archiv ve věži na smečenském zámku, zakladatel Sokola Miroslav Tyrš, který sem vedl v 2. polovině 19. století jeden z pěších výletů pražského Sokola, nebo spisovatelka Karolina Světlá.
Kromě pití a koupelí v železité vodě se léčilo dietou, pitím mléka a čokolády, tichem a odpočinkem, které působilo na zažívací systém i nervovou soustavu. Šternberk byl i díky pěknému okolí významným výletním místem – dnes je tato oblast součástí přírodního parku Džbán.