„Dědeček nás opustil 25. dubna v roce 2003, letos to bude už 18 let, ale pokaždé, když rozkvete zahrada, jakoby tu byl zase s námi,“ říká vnuk Martin, který s výtvarníkovou jedinou dcerou Jaroslavou a dalšími členy rodiny opatruje dědečkovo dílo. Vilu a zahradu jednou, coby rodovou štafetu, převezme pravnučka Veronika.

close Akademický malíř Jaroslav Novák na jedné z posledních fotografií s pravnučkou Veronikou. info Zdroj: archiv rodiny zoom_in Akademický malíř Jaroslav Novák na jedné z posledních fotografií s pravnučkou Veronikou.

Jaroslav Novák vystudoval Státní grafickou školu v Praze a Akademii výtvarných umění v Praze. Nejprve působil v pražském ateliéru Fiala, od roku 1945 jako grafik propagačního oddělení Poldi Kladno. Později pracoval v grafických závodech Svoboda. Od 60. let 20. století působil jako samostatný výtvarník.

Ve Slaném žil a tvořil od roku 1949 a byl i členem Středočeského sdružení výtvarných umělců. Převážnou část jeho díla tvoří tempery, kresby, grafika a akvarely. Vytvořil řadu obrazů s motivy Slaného a Slánska.