Strážníkům se v pátek podařilo dopadnout muže, který se ve čtvrtek pohyboval okolo kladenské Základní školy v ulici Zd. Petříka a údajně zde obtěžoval děti vracející se domů z vyučování. Jak se ale později ukázalo, jedná se člověka, který není nebezpečný. Na ulici si s kolemjdoucími prostě jen rád povídá.

Jak Kladenskému deníku sdělila ředitelka školy Šárka Vostarková, děti po opuštění areálu oslovoval jim neznámý muž. „Říkal jim: Chceš odnést tašku? Doprovodím tě domů. Dozvěděla jsme se to od učitelek, kterým to řekli právě žáci,“ uvedla ředitelka s tím, že podobná oznámení nebere na lehkou váhu.

Hlídka strážníků podezřelého spatřila před školou a okamžitě ho vyzvala k prokázání totožnosti. Pětačtyřicetiletý muž z Kladna tvrdil, že byl ve škole na obědě. Žáci trvali na tom, že je oslovoval a snažil se s nimi navázat kontakt. Strážníci okamžitě vyrozuměli policisty a případ jim předali.

Podle verze Policie ČR se po oznámení události procházely kolem školy dvě civilní pracovnice policie. Ty zaznamenaly pohyb podezřelého. Začaly si s ním povídat a zároveň přivolaly na pomoc strážníky.

Až už byl muž zadržen tak nebo tak, vyšetřování mělo poněkud překvapivé rozuzlení. Podle vyjádření mluvčí policie Jany Šteinerové bylo zjištěno, že se jedná o muže, který je lehce zdravotně indisponován a rád si povídá s lidmi na ulici. A nejen děti.

Nikoho na místě neohrožoval, nepoužíval násilí a ani neměl špatné úmysly. Policisté ho proto upozornili, aby se příště oslovování dětí vyvaroval.

Strážníci z oddělení prevence kriminality žáků škol na pravidelných besedách vysvětlují, jak se správně v takových případech zachovat. Že se v žádném případě nemají pouštět do hovoru s cizími lidmi a už vůbec ne s nimi kamkoliv chodit. „Zaměřujeme se především na děti z prvních stupňů,“ řekla Deníku mluvčí kladenských strážníků Olga Pípalová.

Zuzana Vlková, Robert Božovský