Jak jdou dohromady jízdní kola, dětský domov a koncert v kostele? Poměrně dobře a výsledek je je ještě lepší.

Díky tomu, že před šesti týdny vznikla v hlavách členů Spolku svárovského zvonu myšlenka pořídit dětem z domova jízdní kola a lidé ze Svárova, Červeného Újezdu, Ptic, Unhoště, Rudné, Hostivice, ale i vzdálených měst republiky přispěli bez váhání do této neobvyklé sbírky, podařilo o víkendu něco nevšedního.

Malí i odrostlejší obyvatelé Dětského domova v Unhošti obdrželi tímto od svých mecenášů šestatřicet jízdních kol různých továrních značek, aby mohli stejně jako jejich vrstevníci brázdit na jaře a v létě cyklostezky napříč regionem.

Přestože obyvatelé domova za doprovodu svého vychovatele dostali kola už použitá, většina je v dobrém stavu a provozuschopná. Radost proto nebyla na straně obdarovaných o nic menší, než kdyby jim je přivezli z výrobní linky.

Zejména kluci darované bicykly nadšeně okukovali. Po akci na ně partička hned nasedla a odjela rovnou do Dětského domova v Unhošti. Před první cestou jim navíc před kostelem požehnal i Otec Gabriel.

Jak řekl iniciátor akce a předseda Spolku svárovského zvonu Lukáš Bradáček, děti byly z kol nadšené. Řadu z nich zajímaly i doplňky jako nákupní košíky na řídítkách a další, s čímž se běžně u sportovních kol nesetkají.

Jelikož je léty prověřený fakt, že to, co mají lidé zadarmo, toho si neváží, zapůsobili Svárovští na děti z domova výchovně. Aby si svoje jednostopá vozidla zasloužily, podílely se i ony na jejich získání, a to brigádou pořádanou před týdnem v okolí svárovského kostela.

„Nepřišli úplně všichni, protože měli i jiný program, ale ti, kteří se úklidu zúčastnili, pracovali za ostatní. Děti uklidily kolem kostela i u rybníka a z vody jsme společně vytahali nepořádek,“ řekl pořadatel Lukáš Bradáček.

Koncert skupiny REDD, který jsme zmínili na počátku byl příjemnou odměnou pro malé i velké, kteří se na společné akci Kolo pro domov dětí Unhošť zúčastnili.

„Jsem nadšený z toho, v jak rekordním čase se podařilo sbírku uspořádat. Všem za pomoc děkujeme. S lidmi ze Svárovského zvonu jsme už domluveni, že v rámci oslavy Dne otců vyjedeme 20. června společně s našimi kluky na pánskou jízdu, kterou zakončíme opékáním vuřtů.

Jelikož děti potřebují chlapské vzory, kterých se jim často nedostává, bude to ideální příležitost,“ uzavřel ředitel dětského domova Unhošť Jiří Beránek.