Informace o výstavbě bioplynové stanice, která má vyrůst v areálu na výrobu vajec Ovus na Těhuli u Slaného, zaskočila mnoho místních, i obyvatel sousedního Hrdlíva a nedalekého Smečna.

O záměru investora, jenž neprosperující společnost před nedávnem odkoupil a chce zde už letos v červenci vybudovat stanici na likvidaci biologických zbytků a stát se tak producentem elektrické energie, vědělo dosud jen několik jedinců, kteří se vyjadřovali coby účastníci řízení.

Znepokojení obyvatelé lokality mají obavy z toho, jaký dopad bude mít spuštění velkokapacitní bioplynky na jejich životy. Kladou si řadu otázek. Co vlastně bude stanice produkovat? Jak moc se zvýší v místě nákladní doprava? Kdo zkontroluje, zda se v provozu nelikvidují nepovolené kafilerní zbytky? Dokáže dodavatel technologie garantovat, aby se z areálu nešířil odporný zápach, který je v konečném důsledku neměřitelný?

Kvůli mnoha nejasnostem a dosud nezodpovězeným dotazům se včera v podvečer uskutečnilo v hrdlívské restauraci setkání obyvatel se zastupiteli a představiteli firmy.

Vzhledem k tomu, že právě dnes měl být záměr společnosti Ovus posvěcen a nic už nemělo bránit ve výstavbě bioprovozu, uskutečnila se klíčová schůzka v hodině dvanácté.

Protože mnozí lidé neměli nejmenší tušení, co za jejich domy vyroste, vnímají to jako podraz. Rozčilení příchozí, proto včera v sále jednohlasně zvedli ruku proti neprověřenému a dříve neprezentovanému podnikatelskému záměru firmy Ovus .

Lidé se velmi diví, že společnost chystá výstavbu provozu dva roky a první schůzka s obyvateli se koná pouhých 17 hodin před stavebním a územním řízením, přičemž stavební povolení mělo být firmě vydáno už tento pátek. K problému se vyjádřil po skončení schůzky i starosta Hrdlíva, Radek Růžička: „Na veřejném jednání se zástupci společnosti Ovus podáme dnes svoje námitky, což celý proces přinejmenším oddálí."

Pavel Zlámal žijící v sousedství Ovusu, který  vystoupil se svými argumenty  při pondělním setkání, je přesvědčen, že společnost neuvádí ve svých prezentacích přesné údaje a podnikatelský záměr firmy, která je provázána s nejméně dalšími třemi společnostmi, je pro lidi přinejmenším neprůhledný.