Více práce než užitku. Asi tak by se dala popsat snaha mnohých praktických lékařů z Kladenska v oblasti očkování proti prasečí chřipce. Po komplikacích s dodejem vakcín a neshodujícími se šaržemi na látkách, mohli lékaři zhruba na přelomu listopadu a prosince konečně začít očkovat. Avšak podle zjištění Kladenského deníku je zájem o aplikaci vakcíny tak malý, že v některých ordinacích jsou vůbec rádi, že se jim podařilo sehnat potřebných deset pacientů, aby celou očkovací látku spotřebovali za určenou dobu 24 hodin.

Jako naprostý nezájem ohodnotil reakce svých pacientů například praktický lékař z Kladna-Kročehlav Jindřich Franc. „To, co jsme museli, jsme splnili. Kontaktovali jsme všechny pacienty z rizikových skupin podle vakcinačního plánu ministerstva zdravotnictví i pojišťoven, ale lidé nemají zájem, takže jsme se spojili ještě s doktorem Korcem a očkovali společně,“ uvedl Franc.

Ten na otázku zda se sám nechal proti prasečí chřipce naočkovat, reagoval, že ne. Své důvody Kladenskému deníku sdělit nechtěl, ale řekl, že je očkován proti běžné chřipce.

Větší zájem o očkování než v Kladně ale zaznamenala třeba praktická lékařka ze Stochova Blanka Pánková. „Očkovali jsme ve dvou termínech a vakcínu dostalo jedenadvacet pacientů. Jednu dávku jsme si tedy museli vypůjčit. Trochu jsme s tím problémy měli, protože na první termín do ordinace přišlo patnáct lidí, takže jsme je museli přeobjednat. Pak, když bylo stanoveno druhé datum, někteří pacienti volali, že onemocněli, nebo že si to rozmysleli. Někteří tvrdili, že to nefunguje, nebo prý dokonce slyšeli, že by kvůli očkování mohli zemřít,“ popsala Pánková.

K tomu však uvedla, že dosud žádný z jedenadvaceti naočkovaných pacientů neměl po aplikaci vakcíny žádné problémy. „Původně jsem se sama chtěla nechat očkovat, ale po první fázi vakcína nezbyla. Pak jsem si ale na internetu dohledala ještě nějaké informace a svůj názor jsem přehodnotila, takže teď už o to neusiluji,“ řekla stochovská lékařka.

Téměř mizivý počet zájemců o očkování proti prasečí chřipce potvrdil i praktický lékař působící v Brandýsku a Kladně Petr Štefek. „Z těch lidí, které jsem obeslal, mi naprosté minimum řeklo, že by o očkování vůbec přemýšlelo. Odhaduji, že poměr těch, jež jsme kontaktovali a alespoň částečně pozitivních reakcí byl tak deset ku jedné. V první fázi vakcinace, která byla asi před dvěma týdny, jsme tak naočkovali jen několik lidí a zbytek látky jsme poslali do očkovacího centra,“ sdělil Štefek.