Chystaná slánská vyhláška o povinném čipování psů je v současné podobě v rozporu s listinou lidských práv a svobod. Jeden z nejnovějších chystaných dokumentů proto starosta města ještě nepodepsal. Inovovanou a opravenou by ji měli nově odsouhlasit zastupitelé ve středu.

V původní verzi je problém především v tom, že by chovatelé psů museli svá zvířata označit elektronickými čipy do konce června příštího roku, přičemž rozpor vznikl i v rozdílných platbách chovatelů v centru města a místních částech.

Kvůli tomu, že se na stůl ministerstva vnitra dostala před pár týdny stížnost jistého občana Slaného, jenž s chystanou vyhláškou nesouhlasil, jmenovaná instituce se jí začala hlouběji zabývat a úředníci přišli na to, že v dokumentu skutečně není něco v pořádku.

„Sice se ukázalo, že stížnost občana nebyla důvodná, nicméně ministerstvo poukázalo na to, že některé části vyhlášky jsou v rozporu s listinou základní práv a svobod. Konkrétně v tom, že jsou občané limitováni časovou lhůtou na očipování psů a také v tom, že jsou lidé omezováni jiným režimem v intravilánu města a jinak v místních částech,“ řekl ke stížnosti starosta Slaného Ivo Rubík. Přestože někteří obyvatelé Slaného jsou pro to, že by se nemuseli čipovat alespoň přestárlí psi, tuto výjimku vyhláška ale obsahovat nebude.

Ve Slaném je evidováno 1500 psů, ale starosta Rubík odhaduje, že lidé jich ve skutečnosti chovají dvojnásobek. Radnice ročně vybere na poplatcích 650 000 korun, náklady spojené se psy jí však z této částky odčerpají zhruba polovinu. Úklid psích exkrementů stojí ročně 150 000 korun.

Očipování psů v konečné podobě zjednoduší jejich evidenci. Kontroly prostřednictvím elektronických čteček budou přímo v terénu provádět městští strážníci. Díky čipu budou pak moci slánští psi snadno vycestovat i do zemí Evropské unie, což začne platit od 1. října 2011.

Nakonec je ale s podivem, že stejná vyhláška už platí v některých městech republiky. Ovšem závady v nich nikdo z ministerstva dodnes nerozporoval. Jestli se tak stane se zpětnou platností, je otázkou.

Poplatky – Slaný
Poplatek za jednoho psa činí ve Slaném 800 korun, za druhé a další zvíře 1200 Kč. V okrajových částech města je to 150 Kč, respektive 300 korun. Maximální výše poplatku daná zákonem činí 1500 korun ročně.