Obvodní oddělení policie ve Velvarech

Olga Janouchová u policie pracuje třináct let a celou dobu je věrná místnímu oddělení. ,,Nemyslím si, že by to byl nějaký handicap, ba naopak. Žena v takovém postavení bývá empatičtější, intuitivnější a pečlivější. S udržením přirozené autority nemám žádný problém,“ uvedla Janouchová. Práce ve větším městě ji prý neláká.

V celém územním odboru policisté zaznamenávají nejméně trestných činů. Od začátku letošního roku zde zadrželi jedenáct pachatelů, s nimiž bylo následně vedeno zkrácené přípravné řízení. Uložili také 107 blokových pokut a chytili dva řidiče, kteří řídili pod vlivem alkoholu.

,,Podle mého názoru je to dáno sociální strukturou obyvatelstva i naší preventivní činností,“ myslí si vedoucí oddělení. V roce 2008 byla objevena v nedalekém Chržíně varna pervitinu. Svůj podíl na úspěšném zákroku měli i velvarští policisté. Zásah totiž vycházel právě z jejich poznatků a šetření.

,,Do budoucna bych chtěla policii vytvořit dobré jméno, což zahrnuje kvalitní komunikaci a sblížení s občany, tak abychom znovu získali přirozený respekt a úctu, aby bylo zřejmé, že policie chce především pomáhat a nejen působit represivně,“ dodala Janouchová.

Hlavním problémem nejmenšího oddělení na Kladensku je nedostatek policistů. Těch by zde podle tabulek mělo sloužit sedmnáct. ,,Pokud by měli lidé zájem o tuto práci, mohou se ozvat telefonicky na číslo 974 873 207 a my jim sdělíme podrobnosti o výběrovém řízení,“ informovala mluvčí kladenské police Jana Šteinerová.

Problémy s budovou, která prý nevyhovuje

Starostové obcí na Velvarsku se však obávají, jestli zde obvodní oddělení zůstane i nadále. Existují totiž spekulace, podle kterých by se měli policisté přestěhovat do Zlonic.

,,Pro nás má obvodní oddělení především preventivní význam. Když tady bude, tak se dá předpokládat, že se sníží kriminalita. Na základě diskuze na našich internetových stránkách a po dalším zjišťování jsme se bohužel dozvěděli, že by tady policie nemusela být, kvůli nevyhovujícím prostorům,“ vysvětlila starostka Velvar Jitka Linhartová, která také dodala, že si nedokáže představit, jak dlouho by policistům trvalo dorazit k nějakému případu ze Zlonic například do Blevic nebo Otvovic. Nicméně otázka nevyhovující služebny je teprve v začátku jednání. Navíc kladenský policejní ředitel ujistil, že by oddělení přestěhovali pouze na dobu rekonstrukce budovy.

,,Velvarské oddělení má svou logiku, tradici a toto město nechceme opouštět. Určitou variantou je jeho přesun do Zlonic, a to jen po dobu nezbytné rekonstrukce a modernizace oddělení ve Velvarech. Vše záleží na jednání s lidmi ze zdejšího městského úřadu,“ řekl kladenský policejní ředitel Jan Marták.

,,Vždy, když jsme velvarské policisty zavolali, přijeli. Jen bych uvítal větší informovanost, abychom věděli, jaký je například vývoj kriminality u nás v obci. Dříve se musely výroční zprávy posílat jednou ročně,“ poznamenal starosta Kolče Radek Moulis.

,,Můžu říct, že policisté jsou u nás vidět a víme, že nám pomohou, kdyby se něco stalo. Určitě by se nám mohli věnovat víc, ale chápu, že problémů řeší dost. Pokud jsme je potřebovali, tak byli pokaždé k dispozici,“ sdělila starostka Neuměřic Stanislava Brejníková.

V regionu kladenského územního odboru policie se v současné době nachází sedm obvodních oddělení. ,,Dále také na Kladensku působí oddělení hlídkové služby, dopravní inspektorát a služba kriminální policie a vyšetřování,“ upřesnila Šteinerová.