Život v přírodě oproti tomu městskému přináší mnoha lidem pocit osvobození a naprosté spokojenosti. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že všechno má svoje pro a proti a trvalé bydlení v lesní osadě může přinášet i jistá omezení.

Na jedno z nich už několik let narážejí manželé Šimáčkovi v chatové osadě Na Štokách za Unhoští. Kvůli úzké silnici se do míst nedostanou popeláři. Lidé tudíž nemají popelnice ani nádoby na separovaný odpad a jsou odkázáni chodit s pytli odpadků stovky metrů do vzdáleného kontejneru. Považují proto za velkou nespravedlnost, že za svoz platí ve stejné výši jako lidé ve městě a odpovídající služby se jim nedostává.

„V zimě, v létě, za každého počasí nám nezbývá, než se vláčet s pytlem na stanoviště, kde stojí bikranová vana. Na ministerstvu životního prostředí mi řekli, že běžná dostupná vzdálenost pro popelnice je sto dvacet metrů. Když jdu vynést odpad, ujdu pět set metrů a zpátky také. Nesouhlasím s tím, že sem nemůže kukavůz zajet. Nákladní k nám vjede úplně normálně celý rok,“ řekl nespokojený František Šimáček. Podle svých slov má problémy i s doručováním pošty. Doručovatelky ze sousední Unhoště dodávají poštu do schránek na okraji osady pravidelně a včas, oproti tomu doporučené zásilky odjinud prý často nedorazí celé dny.

„Prověřil jsem si to i webovou kamerou umístěnou na zahradě. Na internetu jsem sledoval, kde se moje zásilka pohybuje a věděl, že by měla být dávno v místě určení. Tady se ale pošťák za celý den neukázal,“ doplnil stěžovatel.

Oslovený unhošťský starosta se ale námitkám obyvatel brání vysvětlením, že pro lidi Na Štokách obec dělá, co je v jejích silách.
„Popeláři se do míst nedostanou. Protože je to chatová osada. Osvědčil se nám systém velkoobjemových van. To, že jsou za chvíli plné si způsobují lidé sami, protože tam házejí nejen běžný domovní odpad, ale i větve, listí, stejně jako nábytek a další nepotřebné věci,“ řekl starosta Unhoště Ivan Záboj. Podle jeho slov je v místě prováděna výměna van v průměru třiadvacetkrát ročně, přičemž odvoz jediné stojí až pět tisíc korun.

„Lidé se domnívají, že platí příliš, ale neúčtujeme jim ani plnou možnou částku pět set korun. Odvoz van stojí ročně pětaosmdesát tisíc korun, přičemž od lidí za tuto službu vybereme pouze pětačtyřicet tisíc korun,“ doplnil starosta Záboj. Unhošť má tak kvůli nakládání s odpady půlmilionový deficit.
Podle některých lidí ze Štoků by v místě popelnice ani příliš neobstály.

„Hlavně chataři se zbavují objemných věci. S bikrankou nemáme problémy, okamžitě ji odvážejí. Všichni platíme stejně. Mě to nevadí. Městský úřad v Unhošti zkusil, že jsme na cestě nechávali plastové pytle s odpadky. Zvěř je ale roztahala a nebylo nikoho, kdo by je sesbíral,“ řekla obyvatelka osady Na Štokách Draga Moravcová.