Minulý čtvrtek v noci musela mladá žena z Kladna v bolestech a za asistence manžela navštívit místní nemocnici. Po odmítnutí na dvou odděleních se pomoci dočkala až na třetím. Když se zhruba po tři čtvrtě hodině už chtěli vydat zpět domů, poslední nepříjemné překvapení je čekalo u parkovacího automatu. Na místo 30 korun za první započatou hodinu jim na lísku vyjela částka šedesát.

Ošetření provázely komplikace

„Ten večer jsem si zablokovala záda a měla velké bolesti, manžel už se na mě nemohl dívat, a tak se rozhodl, že mě odveze do nemocnice. Zhruba po půl dvanácté jsme vjeli do areálu, vytiskli si lístek na parkování a šli na pohotovost. Tam jsme ale zjistili, že ta funguje pouze do deseti hodin večer, a proto jsme pokračovali dále na neurologii. Na tomto oddělení mi řekli, že to snad do rána vydrží. Ujali se mě až na interně, kde mi ochotně dali léky, a tak jsme se chystali domů,“ popsala nepříjemnou zkušenost z nemocnice Kateřina Vacinová.

Automat–zloděj si naúčtoval více

„Vyjížděli jsme z areálu asi deset minut po půlnoci. Manžel přiložil parkovací lístek k automatu a na tabulce se zobrazilo, že máme zaplatit šedesát korun. To nás velmi zarazilo, protože na pokynech k používání přístroje jasně stojí, že patnáct minut je zdarma a první započatá hodina je za třicet korun, další pak za padesát. Měli jsme tedy platit třicet, protože bez čtvrt hodiny zdarma jsme odjížděli asi za dalších dvacet minut,“ podivuje se Vacinová.

Poplatek neměl smysl

Částka uvedená přístrojem tak neodpovídá ani tomu, že by manželé měli platit parkovné za dvě hodiny, což by činilo sumu 80 korun. „Druhý den jsem proto volala do nemocnice a velmi ochotná pracovnice mi sdělila, že nejsem jediná, kdo se s tímto problémem setkal a budou tuto závadu reklamovat u dodavatele automatů,“ řekla pacientka.

Kam se obrátit o pomoc?

„Jsem ráda, že se tento problém bude řešit, protože když jedete do nemocnice v noci, rozhodně to není pro zábavu, ale z nějakého akutního důvodu. V situaci, kdy je vám opravdu zle, setkáte se s neochotou některých pracovníků a navíc se vám stane něco takového, si příště určitě rozmyslíte, jestli raději nepojedete někam jinam,“ doplnila Vacinová s tím, že podle jejích zkušeností se například v nemocnici v Praze–Motole v noci naplatí vůbec, nebo je parkovací doba bez poplatku prodloužena až na několik hodin. Podobné komplikace tedy nehrozí.

Automaty už by měly fungovat správně

„Podle mých informací se tento problém vyskytl dvakrát, samozřejmě jsou to ale pouze případy, o kterých víme. Hned v pátek jsme kontaktovali dodavatelskou firmu a ta do pondělí problém vyřešila. Jednalo se o chybu softwaru. Podle jejich informací už automaty fungují správně,“ uvedla vedoucí správního odboru Oblastní nemocnice Kladno Renata Štetinová.

Poškození se mohou obrátit do pokladny

Podle jejích slov také není problém, pokud ještě někdo další má parkovací lístek s těmito chybnými údaji, aby se obrátil do pokladny nemocnice, kde mu finanční rozdíl vyrovnají. „My následně částku vyfakturujeme dodavatelské firmě, která nám ji zpětně proplatí,“ uvedla Štětinová.

Parkujte raději na městských plochách

„Lidem, kteří do nemocnice musejí v noci, bych doporučovala, aby zaparkovali před vjezdem do areálu nebo na pacientském parkovišti, které má vjezd ze strany od ulice Čs armády. To jsou parkovací plochy města a v noci se na nich neplatí. Na mnohá oddělení to mají i blíže než kdyby parkovali někde vzadu v areálu,“ sdělila vedoucí správního odboru.