Líčení, jež se táhne řadu měsíců, ve čtvrtek dospělo až k závěrečným řečem. Na rozsudek si však musejí obžalovaní několik dní počkat. „Jde o složitou záležitost, senát se musí radit delší dobu. Navíc jsem se dívala, že Mezeiovi je silně špatně,“ zdůvodnila soudkyně Jitka Hauptmanová. Pro Ivana Waita navrhla státní zástupkyně Nina Brozová podmíněný trest v dolní hranici zákonné sazby, která činí dva až osm roků. „Trestná činnost u něj není tak rozsáhlá jako u jeho bratra,“ uvedla Brozová.

Mezei by měl podle ní také dostat trest v dolní hranici, ale nepodmíněný. Zároveň navrhla, aby mu byl na několik let vystaven zákaz držení zbraní.
Obhájci požadují, aby byli jejich klienti obžaloby zproštěni. Mezeiova právnička v dlouhé závěrečné řeči mimo jiné poukázala na to, že jeden z údajných poškozených se za šest let, co měl být vydírán, neobrátil na orgány činné v trestním řízení. „Tvrzení, že mají obžalovaní kontakty na policii, je alibistické,“ uvedla.


Před soud ve čtvrtek také předstoupil poslední svědek. Byla jím někdejší přítelkyně jednoho z pěti údajných poškozených. Ten si před lety půjčil zhruba 60 tisíc od jistého muže a Pavel Olah je od měl vymáhat zpět. Žádnou zásadní skutečnost svědčina výpověď do případu nevnesla. Bratry zatkla policejní zásahová jednotka na jaře 2004 v kladenském baru Devil. Soud je poté poslal do vazby, kde strávili devět měsíců. Na svobodu se dostali údajně kvůli pochybení okresního soudu. Ivan Wait už v té době stál před soudem kvůli jiné obžalobě z vydírání. Státní zástupkyně chtěla oba případy spojit, ale nebylo jí to umožněno. Wait byl nakonec první obžaloby zproštěn.

“Tehdejší rozsudek sice může mít vliv na rozhodování tohoto senátu, první věc však byla vyšetřována kladenskou policií a nutno říci, že řízení nebylo vedeno důsledně. Tento případ dělala středočeská policie podrobněji,“ uvedla včera Brozová