III. díl Olga a Ben

Strážník psovod Olga Navrátilová (23) pracuje u Městské policie ve Slaném od roku 2010. Kolegou ve službě jí je teprve půl roku její dvouapůlletý německý ovčák Ben. Cesta k tomuto partnerství ale nebyla pro Olgu vůbec jednoduchá.

Po složitých osobních i výcvikářských životních peripetiích, kdy přišla hned o několik dobrých psích kolegů, ať už z důvodu úmrtí nebo nevhodnosti pro výcvik, se nakonec zamilovala do toho pravého.

„Ben je moje láska na první pohled. Jela jsem si pro něj až na Moravu. Podle inzerátu to vypadalo slibně. Potřebovala jsem mít záruku, že nebudu kupovat zvíře od nějakého handlíře, ale u odborníků,“ řekla chovatelka.

„Když jsem dojela na místo a psa prvně viděla, bylo od začátku jasné, že Ben je pěkný gauner a nemá správnou průpravu. Byl pořádně ostrý a šla z něj hrůza už za plotem. Odradit jsem se nedala. Poslechla jsem instinkt. Ben neměl zlé oči a spíše jakoby říkal: „Vem si mě.“ Tak jsem si ho odvezla,“ dodala psovodka.

Následovaly dlouhé hodiny strávené u kotce. Vzájemné seznamování a zvykání si jeden na druhého. „Díky tomu, že roky pracuji se psy, podařilo se mi Bena poměrně v krátké době naučit základům chování a výcviku, aby byl použitelný do služby.

Vnímám to jako úspěch,“ poznamenala Olga Navrátilová. K tomu pochopitelně přispívá i trénink, jímž mladá žena prochází odmala. Začalo to přátelstvím koní a psů. Ve čtrnácti letech se Olga dále začala kromě standardního výcviku věnovat takzvanému psímu tanci dog dancingu a nechybí ani zkušenost s agility, což je psí běh přes překážky. Její výchovu podstoupili nejen němečtí ovčáci, ale i rotweileři. Ve službě pracovala také s americkým pitbulteriérem.

Nadřízený v práci se k Olžiným dovednostem vyjadřuje následovně: „Olga je jednou z nejmladších v kolektivu. Zkušenosti teprve sbírá, ale nic to nemění na tom, že je platným členem městské policie.

Leccos se musí ještě naučit jak v práci strážníka, tak se psem, ale snahu má. Po ztrátě předchozího zvířete si koupila psa, o kterém nic nevěděla. Byl sice krásný, ale naprosto neovladatelný. Za její velký úspěch považuji to, že ho dokázala vycvičit za šest měsíců do takové formy, že Ben úspěšně složil zkoušky odborné způsobilosti služebního psa. Stálo to určitě hodně úsilí ale vyplatilo se,“ řekl vedoucí MP Slaný Pavel Štěpánek.

Podle jeho slov je Ben nádherné inteligentní zvíře a a časem se jistě dokáže uplatnit i na poli závodním. „Každopádně ve službě jsou oba perfektně barevně sladění,“ dodává se smíchem Pavel Štěpánek.

Co se týká závodů, a Ben není právě zvíře s ušlechtilým rodokmenem, má s ním Olga přece jen zálusk na ty nejprestižnější závody.

Řeč je o Memoriálu podplukovníka Jana Ryby v Plzni. Je určen zejména služebním psům (o soutěži jsme psali již v prvním dílu tohoto seriálu). „Byla jsem tam letos fandit kolegyni Hance, která závodila se psem Albertem. Měla jsem velké nutkání soutěžit s Benem také. Za rok se určitě zúčastníme,“ doplnila Olga Navrátilová.

Olga s Benem ve službě sice žádného pachatele zatím nezadrželi, ale s jeho předchůdcem pitbulteriérem Chuckem si jednoho lumpa na mušku vzali. „Byli jsme spolu na noční. Neznámý zloděj se vloupal do někdejšího Okresního domu ve Slaném. Pachatel se po krádeži důmyslně ukryl ve dvoře objektu. Nikdo z lidí by ho neviděl. Chuck ho pochopitelně našel a nenechal odejít,“ uzavřela psovodka.