Alkohol je lidmi považován za strůjce dobré nálady, jeho konzumace patří i v České republice ke společenskému standardu a jako legální droga je všeobecně tolerován u dospělých osob. Na silnici za volantem ovšem rozhodně nemá co dělat! Policejní kontroly na alkohol proto houstnou, stejně jako preventivní osvětové akce. Přesto se v loňském roce jen v okrese Kladno stalo celkem 72 nehod, kde úřadoval alkohol. V letošním roce od 1. ledna do 20. února jich policisté na Kladensku napočítali už 14. V rámci středních Čech se karambolů pod vlivem alkoholu stalo celkem 540, při kterých zahynulo pět lidí, 34 bylo zraněno těžce a 204 lehce.

Z policejních statistik je patrné, že počet nehod pod vlivem alkoholu za posledních deset let v rámci republiky výrazně ubylo. Zatímco statistiky z roku 2007 vykazují 7466 nehod pod vlivem alkoholu s 36 mrtvými, loňská čísla jsou co do počtu nehod sice příznivější, s počtem 4252 nehod pod vlivem alkoholu, ovšem mrtvých je více, 48 lidí. Nicméně od roku 2012 se počet nehod s alkoholem v rámci republiky nikdy nepřehoupl přes hranici pěti tisíc.

Kladenský deník, jenž má k dispozici policejní statistiky od roku 1982, zaznamenal, že v tomto roce bylo způsobeno 4657 nehod pod vlivem alkoholu, zemřelo při nich tehdy 132 lidí, přičemž těžce zraněno a zmrzačeno zůstalo 632 osob a lehce zraněných bylo 2102. I zde je patrné, jak velkou úlohu hrají současné zádržné systémy i moderní bezpečná auta. Těžce zraněných lidí bylo vloni 204 a lehce 1750.

Ze statistik je dále velmi dobře patrný také vysoký počet nehod v letech po Sametové revoluci, kdy se doba uvolnila. Češi začali podnikat, vydělávali nebývale hodně peněz, nakoupili si nová rychlá auta a pod vlivem euforie byla 90. léta minulého století velmi bouřlivá i na silnicích. Počet kolizí pod vlivem alkoholu se tehdy držel dlouhodobě až do roku 2003 vysoko nad 9000 nehod ročně a běžně umíraly na silnicích i více než dvě stovky lidí.

Doba se mění a lidé šli trochu do sebe. Mnohým je život milejší než zběsilá jízda v opilosti. Přesto jsou mezi námi nepoučitelní jedinci, na které neplatí zákazy ani sankce. Takoví jsou postrachem pro okolí.
Jeden otřený případ za všechny, který zničil životy nejméně dvou rodin, zaznamenal Kladenský deník 3. října loňského roku. Tragédie se stala na silnici mezi Uhy a obcí Hleďsebe. V serpentinách vyjel do protisměru superb s mužem za volantem. Jednatřicetiletá řidička protijedoucího vozidla Kia Cee´D na místě zahynula. Tříleté dítě, které s ženou cestovalo, utrpělo vážná zranění, miminko v témže voze, bylo po nehodě v ohrožení života. O pár hodin později zemřel i řidič superbu, který nehodu zavinil. Pitva prokázala, že před jízdou požil alkohol. Nedaleko místa tragédie přitom boural tentýž šofér už před lety. Tehdy rovněž pod vlivem alkoholu.