Celá zakázka je odhadována na osmnáct měsíců. Čistírna se intenzifikací zmodernizuje. Její provoz bude ekonomičtější, ekologičtější a zařízení vyhoví nejnovějším evropským normám.

Slánští zastupitelé kromě rekonstrukce čistírny stále ještě řeší založení nové vodohospodářské společnosti. Ta se má stát nejen dodavatelem vody, ale zároveň i správcem celé sítě. Oslovená firma zpracovala pro město analýzu vlastnického modelu, jak by mohlo nově provozování čistírny odpadních vod a sítě fungovat. Starosta Slaného Martin Hrabánek připomněl, že se jedná o náročný a dlouhodobý projekt, do kterého by se mohly postupně zapojit i okolní obce na Slánsku.


Výsledkem by měla být výhodnější cena vodného i stočného pro všechny, pokud se stanou podílníky slánské vodohospodářské společnosti. Podle průzkumu se připojení týká zhruba sedmnácti vesnic.

Přestože se někteří slánští zastupitelé domnívají, že by nová vodohospodářská společnost měla začít existovat co nejdříve, odborníci radí vyčkat, až bude rekonstrukce čistírny dokončena, včetně jejího zkušebního provozu.


Slaný by tak ještě nějakou dobu fungovalo jako dosud pod hlavičkou Středočeských vodáren.

Trvajícím smluvním vztahem s vodárnami by se odložila i finančně náročná kompenzace za vyvázání se ze smluvního vztahu s touto společností. Ten potrvá do roku 2019. Mimo samotnou rekonstrukci čistírny je po jejím dokončení v plánu i oprava mostku na přístupové cestě, který už je v nevyhovujícím stavu. Z původního projektu byla jeho oprava kvůli snížení ceny zakázky už před lety vyjmuta.

Projekt bude stát 185 tisíc korun a opravy přijdou zhruba na tři miliony korun. Po dobu prací na čistírně bude dočasně nevyhovující most vypodložen a tím zpevněn.