Manažerovi rozvoje města Milanu Grohmannovi se nově podařilo najít způsob, jak zajistit financování Londy za polovinu původních peněz.

O levnějším řešení, které v uplynulých dnech navrhla rada města, budou příští týden hlasovat zastupitelé.

Akce byla letos v červnu vyškrtnuta, protože se jevila pro Slaný jako finančně nevýhodná. „Vstoupili jsme proto do jednání s regionálním operačním programem a oznámili celkové vyškrtnutí rekonstrukce s tím, že podíl evropských peněz na akci byl velmi nízký. 

Nyní jsme ovšem objevili novou možnost, že lze eliminovat neuznatelné náklady v podobě výměny inženýrských sítí," přiblížil místostarosta Slaného Martin Hrabánek.

Ve chvíli, kdy původního z plánu vypadnou práce, které by se děly pod povrchem ulice, se stane poměr dotačního titulu prý pro město výhodný.

„Z evropských peněz bychom nově získali na renovaci ulice 16 milionů korun a město by zaplatilo jen 4,5 milionu," doplnil Hrabánek.

Předpokládaný termín zahájení prací je na jaře příštího roku. Rozsah původních prací by byl značně redukován a tím se výrazně zkrátí i lhůta pro dokončení. Původně to mělo být až dva roky.

V každém případě se na Londě nebudou vyměňovat zastaralé sítě pod povrchem, ale provede se pouze kosmetická úprava v podobě nové dlažby. Stávající dlažební kostky by byly, podle Hrabánka, použity následně na jiných místech ve městě.

Stejně tak nebude postavena fontána, která měla stát na konci pěší zóny. I ta patří k neuznatelným nákladům.