Slavnost ve Slaném byla zahájena ve čtvrtek v deset hodin na Masarykově náměstí, odkud se průvod společně s váženými hosty a členy Československé obce legionářské Kladno s předsedkyní Evou Armeanovou vydal na tamní hřbitovy.

Ve slavnostním průvodu, kterému vévodila hudba, nechyběli dále ani pamětníci či zástupci baráčníků, stejně jako kladenská historička Gabriela Havlůjová. Ta byla v uplynulých dnech, pro mnohé nepochopitelně, vyloučena z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), přičemž celá kladenská organizace byla posléze zrušena. Jak řekla Gabriela Havlůjová Kladenskému deníku, děkuje všem za nesmírnou podporu, která po jejím vyloučení ze svazu přichází ze všech stran napříč republikou.

"Ve Slaném na setkání jsme poprvé s přáteli jako kladenští a slánští bojovníci za svobodu, což jsme nechali provizorně napsat na stuhu u věnce, vzhledem k tomu, že už nejsme Český svaz bojovníků za svobodu, když nás v Kladně zrušili. Po prvním zklamání, které jsme všichni zažili minulý týden, následuje podpora napříč regionem ale i republikou. Spousta lidí chce ze svazu bojovníků vystoupit, což pro nás znamená, že budeme zakládat nový spolek společně s těmi, kteří s námi sdílí stejné hodnoty.

Rádi bychom proto založili spolek s celorepublikovou působností. Jak se budeme jmenovat, se dozvíme nejdříve 9. listopadu při setkání všech bojovníků ze Slánska a Kladenska, kde se nejspíše i název odhlasuje," říká kladenská historička Gabriela Havlůjová, která sice už netouží po tom být v čele nově vzniklé organizace, nicméně to ale ani nevyloučila. Zájemců o vstup do nového uskupení je už nyní nejméně dvě stě.

Vyloučení Gabriely Havlůjové z ČSBS okomentovala ve čtvrtek i Eva Armeanová z ČsOL při slánských oslavách vzniku republiky. "K vyloučení předsedkyně Havlůjové jsme hned zaujali stanovisko, že s tím naprosto nesouhlasíme, zejména pak se zrušením okresní organizace ČSBS v Kladně, protože v našich řadách i v řadách ČSBS jsou jednak váleční veteráni, jednak vdovy po politických vězních i válečných veteránech. Nejstarší členka má 95 let, Matyldě Klapalové je 94 let. Všichni z toho byli velmi rozrušení. Vzhledem k tomu, že jsem i já členkou republikové ČSBS od roku 1999, tak se mě to rovněž velmi dotýká," řekla předsedkyně ČsOL Kladno, Eva Armeanová.

Stejně jako členové jejich organizace věří, že na listopadové schůzi bojovníků za svobodu dostanou také oni nové informace a události dostanou nový spád.

Společně s přáteli a pamětníky odjeli ve čtvrtek bojovníci za svobodu s legionáři v poledne ze Slaného dále do Kladna, kde položili věnce i k pomníku na náměstí Svobody.

Slavnostního aktu se zúčastnil také primátor Kladna Milan Volf a další významní hosté.