Zahraniční majitelé obchůdků, bister či restaurací jsou často ze vzdálených koutů zeměkoule a Nový rok tam slaví pochopitelně odlišně.

I když například Egypťané žijící v Kladně mají uzákoněný Nový rok jako my, více než jemu přikládají význam tomu islámskému či narození proroka Mohameda. Svoje velké oslavy tedy prožili již před několika dny.

Třebaže se řada cizinců v Kladně již domestikovala, mají tady svoje rodiny a snaží se přizpůsobit i českým tradicím, například Vietnamka Thuy Vu Thi Thanh, nikdy nezapomíná na svou zemi a jako buddhistka oslaví s rodinou Nový rok až 14. února.

„Oslavy jsou podobné jako u vás, jen s tím rozdílem, že máme venku teplo a všechno kvete. Všichni se veselí a radují a vycházejí do ulic a každý si domů potom přinese rozkvetlou větévku ovocného stromu a popřeje druhému vše jen to dobré,“ vysvětlila tradici Vietnamka. Stejně jako ostatní věřící nezapomíná pravidelně navštěvovat chrám a pomodlit se k Buddhovi.

I když její kladenský byt již od Vánoc zdobí řadu let tradiční český vánoční stromek, nesmí chybět ani rozkvetlá broskev, kokosová palma a bambus.
Stovky současných Kladeňáků tvoří kromě dalších národnostních menšin často i lidé z Ukrajiny. Někteří zde žijí krátce, jiní od revoluce, ti starší ze Zakarpatské Ukrajiny třeba od války.

„O Vánocích u nás děti dárky nedostávají. Ten den chodí jen na koledu od domu k domu kde obdrží ovoce, ořechy nebo peníze. Největší překvapení čeká všechny právě na Nový rok, kdy Děda Mráz přináší dětem dárečky, což se děje už dopoledne,“ zavzpomínala na Ukrajinu Marija Uhljaj, která žije v Kladně od roku 1975.

Podle jejích slov u nich všichni pravoslavní věřící kladou větší důraz spíše na církevní svátky než pouze ty státem uznávané. Včera, 1. ledna, oslavili Den obřezání Páně a šestého je dále čeká velké Svaté Bohoslavení.