V době covidové se situace ještě více zkomplikovala a sehnat brigádníky například z Ukrajiny je běh na dlouhou trať. Jak potvrdil například Milan Macháček, vedoucí Farmy Dryák ve Vítově, kde hospodaří na 750 hektarech, snaží se jít roky legální cestou. Úřední martyrium trvá ale neúměrně dlouho, přičemž spolehlivé brigádníky z Ukrajiny se podařilo získat až nyní v závěru sklizně.

„Vše jsem začal vyřizovat začátkem roku, ale trvalo to měsíce, než 8 lidem z Ukrajiny udělili víza, takže přijeli až 2. září, po sezóně. Odvolání nikde nemám, protože úředníci mají až 270 dní na udělení víz. Začíná mi další řízení s cizineckou policí a hygienou, takže od rána nedělám nic jiného, než přihlašuji, zařizuji, papíruji. Když si vše spočítám, jediný zahraniční pracovník nás přijde na 14 tisíc korun, přičemž vízum jim platí 290 dnů,“ řekl Macháček, který nebyl letos spokojený ani s brigádníky z výkonu trestu. „Letos pomáhali odsouzení při sklizni česneku, ale nakonec jsem byl rád, že jsme se s nimi rozloučili. Sehnat pracovité lidi je opravdu umění,“ dodal.

I proto se zde rozhodli jít cestou samosběru, který veřejnost naopak velmi vítá. „V těchto dnech probíhá samosběr cibule, kterou pěstujeme na 35 hektarech, a také samosběr brambor. Těch jsme letos zasadili na zkoušku jeden hektar,“ sdělil Macháček.

Na polích v Osluchově si mohou zájemci i o nadcházejícím víkendu, v sobotu a v neděli 11. a 12. září, přijít nasbírat od 9 hodin nejen cibuli, ale i brambory. Vyhlášená odrůda brambor, Keřkovské rohlíčky, jde přitom velmi na odbyt. „Opravdu jsme takový zájem nečekali. Příště proto vysadíme brambory asi na větší ploše. Samosběr je v plánu ještě i o víkendu 18. a 19. září,“ uzavřel Macháček. Kilo cibule a brambor zde při samosběru koupíte za 8 korun.